Головна » 2015 » Липень » 7 » ЗІРКА ЕПОХИ (№ 55 від 7 липня 2015 року)
07:00
ЗІРКА ЕПОХИ (№ 55 від 7 липня 2015 року)

ЗІРКА ЕПОХИ

(Закінчення. Початок у №50)

Театральний бомонд тоді від душі посміявся  над витівкою юної глядачки. А мати,  хоч і  не розсердилась, але з тих пір почала наполегливо боротися із  українською вимовою  доньки. Якось навіть насварила: «Не вмієш розмовляти російською –  краще мовчи!» Мало-помалу Валя здалася. До моменту  першого виходу маленької актриси на сцену  від української  не лишилося  й сліду. Хоча рідної мови вона не забувала. Як згадує донька актриси, Марія Сімонова, в дитинстві   мама співала їй українські колискові, українські слівця проривалися під час спілкування Валентини із батьком. За розповідями близьких людей, Валентина вміла варити смачний український борщ.

Вперше Валя вийшла на сцену у 1928 році  разом із матір’ю у спектаклі «Настане час», за драмою Ромена Роллана. Для театру талановита дівчинка стала справжньою знахідкою. Їй почали  давати інші ролі.

Валентина росла відкритою, наївною й надто норовливою дівчинкою. Якщо робила щось погане, то відразу зізнавалася в цьому дорослим, бо не вміла ні лукавити, ні брехати. Клавдія Михайлівна вчила доньку приховувати свої емоції, але даремно. Згодом саме за відкритість і щирість глядачі найбільше полюблять  Сєрову, яка стане їх кумиром. Висловлюючи думку багатьох прихильників таланту Валентини Василівни,  Віталій Вульф - один із відомих російських митців, скаже про Сєрову так: «У неї була дуже суттєва відмінність від усіх прославлених радянських актрис – вона була природною. І на екрані, і в житті. У кожному  своєму вчинку, у кожній ролі…»

Блискуча творча кар’єра, як і  особисте життя знаменитої актриси, дивним чином переплетуться із подіями, що мали значення для нашої  колишньої країни. Перший чоловік – прославлений льотчик-випробувач, «сталінський сокол» Анатолій Сєров. Другий – відомий поет і державний діяч Костянтин Сімонов. Ці люди, як і сама красуня-актриса, стали частиною епохи; вони  у буквальному розумінні творили її своїми руками. Саме   Сєровій, яка стала  музою поета, Сімонов присвятив знаменитий вірш «Жди меня». Трохи  згодом, коли Валентина зіграла в однойменному фільмі, вона назавжди стала для глядачів символом вірності, жінкою, котра вміє «чекати, як ніхто інший». Одначе в житті все було набагато складніше.

Злети змінилися падінням, захоплення - розчаруванням, щасливе родинне життя – самотністю.

У 2005 році на телеекрани вийшов  серіал «Зірка епохи», знятий  за мотивами біографії  Валентини Сєрової (Сєдової), де головну роль зіграла відома російська актриса Марина Александрова. Роль матері, Клавдії Половикової (Плавникової), дісталася Любові Поліщук, роль батька Василя – Віктору Ракову. У першій серії восьмисерійного фільму Валентина зізнається, що приїхала до Москви у дев’ятирічному віці «із глухого села з кумедною назвою Валки-Посуньки, з Бобарикіної  вулиці…»

12 грудня цього року виповниться сорок років від дня смерті нашої прославленої землячки, яку поховали поряд із батьком на Головинському цвинтарі в Москві. Можливо, ця сумна дата, а також значний інтерес до неординарної постаті актриси допоможуть працівникам нашого РАЦСу хоч із другої спроби (перша, зроблена  на прохання музею, не дала результатів), все ж відшукати архівні документи на підтвердження валківських коренів  Валентини Сєрової та членів її родини. Така інформація не лише проллє світло на життя видатних людей, а й документально підтвердить репутацію нашого міста як невичерпного джерела самобутніх талантів.

Можна припустити, що  плутанина із датою народження Валентини Сєрової може бути породженою своєрідним  жіночим кокетством актриси, запозиченим від матері. На одному із сайтів прочитала, що народна артистка РРФСР  Клавдія Михайлівна Половикова «і після смерті лишилася жінкою та актрисою – на її надгробку вибита лише дата смерті, дати народження немає…»   Але у біографічному довіднику датою  народження  Клавдії Діденко значиться 15 грудня 1896 року, датою смерті – 16 лютого 1979 року. Роки життя Василя Васильовича Половика 1893-1966. Можливо, ці дати допоможуть нам розплутати таємницю народження актриси, яку називають однією з найяскраві­ших жінок ХХ століття.

Т.Поліщук,
директор Валківського краєзнавчого музею.

Категорія: Наші земляки | Переглядів: 263 | Додав: salal | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: