Головна » 2015 » Червень » 20 » ЗІРКА ЕПОХИ (№ 50 від 20 червня 2015 року)
17:01
ЗІРКА ЕПОХИ (№ 50 від 20 червня 2015 року)

ЗІРКА ЕПОХИ

У назві однієї із валківських вулиць пропонується  увічнити ім’я Валентини Василівни Серової. Хто вона і яке відношення має до нашого міста? Про це - наша розповідь.

Історія життя легенди радянського кінематографу Валентини Василі­вни Сєрової оповита міфами й таємницями, яких не здатні пояснити навіть її найдопитливіші     біографи. Одна із головних загадок, розкриття якої може залежати  від валківчан, пов’язана із датою її народження. Під знаком запитання досі залишаються як число, так і рік появи актриси на світ. Різні джерела називають  23 грудня, 10 лютого. Фігурує також 23 лютого. Ще більше запитань викликає рік народження. Біограф Сєрової Наталія  Пушнова пише: «У найбільш ранніх публіка­ціях зазначається 1916 рік, потім рік віднімається – практично всі газети відмічають її вісімдесятиріччя в 1997-му. Далі часто згадується, що померла в 57 років. Виходить, що народилася в 1918-му. І нарешті, в автобіографії, написаній Валентиною Василівною власноручно, стоїть 1919 рік і день – 23 лютого». Найчастіше днем народження актриси називають 23 грудня 1917 року.  Одначе відомо, що вона додала собі два роки аби швидше   почати навчання в театральному  училищі, тобто рік має бути все-таки 1919-й.

Впевненості в тому, що саме Валки мають розкрити таємницю народження знаменитої актриси, додає тижневик «Історія в жіночих портретах» ( випуск, присвячений В. В. Сєровій, позаминулого року виданий у Москві).  Уважно вчитаємося в ті його сторінки, які можуть стосуватися нашого міста. «Валентина  народилася під Харковом, звідки була родом її мати. Дошкільні роки дівчинки пройшли на хуторі Пасуньки (так в оригіналі – Авт.), у дідуся з  бабусею…», - пише видання.

Судячи із прізвищ батьків Сєрової, вони могли бути валківчанами, отож і документи про їх шлюб та народження    доньки мали бути  оформленими у нас.  Мати Валентини, Клавдія Михайлівна Половикова ( у дівоцтві – Діденко), яку в сім’ї  називали «Роднушею», була відомою актрисою. Можливо, свої перші ролі вона зіграла на місцевій сцені, адже Валки колись вважалися театральним містом і дали путівку в життя кільком народним артистам.  Після вдалого театрального дебюту в Харкові  Клавдія перебралася до Москви, де зробила успішну кар’єру.

Розповідають, що свого батька, Василя  Васильовича (через різні причини він змушений був поміняти українське прізвище «Половик»  на російське «Половиков»), Валентина не знала до сорока років. Він відіграв рятівну роль у житті доньки, але  вже на схилі літ.    Валя в дитинстві  вважала його поганою людиною, яка покинула їх з матір’ю (так казали дорослі із оточення дівчинки). Відомо, що Василь Половиков був інженером- гідротехніком. У 1930 році його заарештували,  нібито  «за розтрату». Вийшов ненадовго, а у 1937-му  знову забрали й вислали  на Соловки. Цілком можливо, що Василь Васильович, будучи людиною мудрою, вирішив не з’являтися більше в житті дружини та доньки, «щоб не псувати їм біографій».

У дев’ятилітньому віці мати  забрала доньку до Москви.  У той самий час перебралися до столиці і дві сестри Клавдії Половикової – Наталія  та  Марія. Клавдія Михайлівна  вже була актрисою Театру-студії Малого театру, грала провідні ролі. Однак, незважаючи на успіхи Половикової, грошей в сім’ї не вистачало. Жилося сутужно, четверо тулилися в одній кімнаті. Клавдія змушена була ночами підробляти шитвом. Розповідали, що шити  вона навчилася ще у Валках, коли після смерті матері залишилася старшою серед десяти братів і сестер.

Здивуванню маленької Валі, яка вперше потрапила до театру й побачила маму на сцені,  не було меж.  «Мамо!» -  не тямлячись від емоцій, вигукнула дитина. Глядачі  обернулися й зашикали на дівчинку. Але Валентина не зважала - заскочила на стілець і, що було сил, рідною українською мовою вигукувала: «Це ж моя мама! Дивіться! Це ж моя мама!» Їй хотілося неодмінно сповістити всіх, що на сцені -  її  мама.  Аби уникнути скандалу,  тітки Наталія і Марія негайно потягнули дівчинку геть із залу.

Т.Поліщук, директор Валківського краєзнавчого музею 

(Далі буде).

Переглядів: 289 | Додав: salal | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: