Головна » 2015 » Травень » 6 » Згадаймо невідомих солдатів (№ 37-38 від 07.05.2015 р.)
10:50
Згадаймо невідомих солдатів (№ 37-38 від 07.05.2015 р.)

Згадаймо невідомих солдатів

Вшановуючи пам’ять загиблих воїнів, кладучи квіти до братських могил, ми насамперед маємо згадати тих, хто залишився невідомим. Їх матері, дружини так і відійшли у вічність, не дізнавшись де поховані найдорожчі люди. А діти, внуки й  правнуки ще продовжують пошук.
Багато невідомих солдатів покояться і в  братських могилах нашого району. Зокрема, на Рогозівському кладовищі Валок із 233 похованих бійців 224 - невідомих. У Старому Мерчику не встановлено прізвища 105 загиблих із 278, у Барановому з 418 загиблих - 391 невідомий. Майже третина з усіх похованих бійців - 197 - залишилися невідомими в Благодатному, більше половини - 167 - у Високопіллі. В  Гонтовому Ярі із 137 полеглих воїнів 123 невідомих, у Костеві із 120 - 113 невідомих, у Минківці із 153 - 142 невідомих. І перелік цей можна  продовжувати.
Кількість невідомих солдатів у братських могилах вражаюча. Більшість із них загинули в перші дні війни. Тоді нерідко траплялося, що загиблих не встигали навіть забирати з поля бою. На окупованій території їх потім ховали місцеві жителі під наглядом окупантів і поліцаїв. Тіла загиблих клали в одну велику яму, яка й ставала для   них  братською могилою.
 У повоєнний період Валківський райвійськкомат з метою визначення прізвищ невідомих солдатів давав запити в державний архів Міноборони СРСР, потім - Росії. Але процес цей виявився довгим і складним, а перевірити надіслані дані було фактично неможливо.
З’явилася ця можливість у наш час, коли  на допомогу прийшов Інтернет. Нині ми маємо змогу не тільки встановити прізвища  невідомих воїнів, а й перевірити ці дані. Таким  чином нами було  перевірено списки солдатів, похованих у деяких братських могилах району. При цьому вдалося виявити багато неточностей.
 Так, за післявоєнними списками райвійськкомату на східній околиці Олександрівки було поховано 58  невідомих бійців, на місцевому кладовищі - 64, на садибі школи - 143. У 1983 році проводилося перепоховання, і з цих трьох братських могил зробили одну. Прізвища 25 бійців було встановлено і викарбувано на меморіальній дошці пам’ятника. А про 110 невідомих солдатів на меморіальній дошці немає ніякої інформації. На жаль, і дані про тих 25  бійців, чиї прізвища відомі, далеко  не точні. Перевіривши їх на сайті «Меморіал», ми вияснили, що під Олександрівкою загинуло  тільки дев’ять бійців із 25-ти, всі інші  воювали у військових частинах, які не визволяли наш край. Не співпадає і дата загибелі. Так, три солдати загинули ще під час Ізюмо-Барвенківської операції. Поховані вони дійсно в с. Олександрівці, але на Ізюмщині.  Ще один боєць, Василь Горохов загинув і похований в Олександрівці Шевченківського району. А Андрій Прудников, занесений до списку  на меморіальній дошці, повернувся після війни додому живим.
Нам пощастило знайти прізвища кількох солдатів, які дійсно загинули під Олександрівкою Валківського району, але потрапили до списку невідомих. Це - військовий фельдшер Галина  Халіпова, санінструктор Ніна Проскуріна, бійці Мамбеткулов, Імаш Чокаєв, Панас Мезенін, Яків Святченко.
Виявили ми і таку неточність. У Гонтовому Ярі на меморіальній дошці біля пам’ятника  значиться прізвище гвардії майора артполку Івана Павловича Пирогова.  Але воював, загинув і похований він зовсім в іншому місці - визволяв Огульці, а загинув у боях за с. Кут Нововодолазького району, де і був похований. Його ім’я присвоєне залізничній станції Огульці.
Наш обов’язок перед пам’яттю загиблих - зробити все для того, щоб  якомога менше  солдатів, похованих у братських могилах, залишалося невідомими. В міру можливостей ми готові посприяти в цьому. Тож, шановні працівники  місцевих рад та депутати, голови ветеранських організацій, звертайтеся до нашого краєзнавчого музею, і ми допоможемо в уточненні списків солдатів, які   загинули в боях за ваше село чи селище.


М. ПАНЧЕНКО, 
працівник Валківського краєзнавчого музею,
М. ГРАНОВСЬКИЙ,
краєзнавець.

Переглядів: 188 | Додав: salal | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: