Головна » 2015 » Червень » 23 » ЗАГИНУЛИ В БОЯХ ЗА ВАЛКІВЩИНУ (№ 51 від 23 червня 2015 року)
17:02
ЗАГИНУЛИ В БОЯХ ЗА ВАЛКІВЩИНУ (№ 51 від 23 червня 2015 року)

ЗАГИНУЛИ В БОЯХ ЗА ВАЛКІВЩИНУ

22 червня, в День скорботи і вшанування пам’яті жертв війни, Україна знову й знову згадувала ті страшні події більш як 70-річної давності, поминала загиблих у боротьбі з ворогом. Кожен день Другої світової війни був для нашої держави неймовірно тяжким випробуванням, і особливо  - перший її період.  На всіх фронтах наші війська, як могли, стримували навальний наступ ворога, який на той час переважав і озброєнням, і кількістю.

У перші місяці війни наша 38-а армія  під командуванням генерала Циганова на межі Чутівського, Коломацького і Валківського районів протистояла до зубів озброєній 6-й німецькій армії фельдмаршала Рейхенау. Це саме та армія, яка дійде аж до Сталінграда і там під командуванням фельдмаршала Паулюса потрапить в оточення та буде знищена нашими військами. Але станеться це 1942 року, а на початку війни вона успішно наступала.

У складі нашої 38-ї армії хоробро воювала і 76-а гірсько-стрілецька дивізія, яка прибула сюди аж із далекого Ірану, де до цього дислокувалася. Дивізія розвантажилася на станції Коломак і майже відразу вступила в бій. Особливо жорстокими були бої за сім кілометрів від Валок у райо­ні хутора Ілюхівки, який входив до складу Старих Валок. Найбільше загинуло наших воїнів у цих боях 16-20 жовтня. У 76-й гірсько-стрілецької дивізії воювали переважно ви­хідці із Кавказу та Середньої Азії. В цих боях полягло  36 наших воїнів. Серед них - шість туркменів, сім азербайджанців, три грузини, чотири вірмени і один таджик. В іменному списку загиблих офіцерів і рядових 76-ї гірсько-стрілецької дивізії вказане й місце їх захоронення – хутір Ілюхівка. В ті гарячі жовтневі дні тут загинули командир роти Мирон Соколов та політрук роти зв’язку  Іван Чернишов.

Командир 76-ї гірсько-стрілецької дивізії генерал-майор Кузьма Горюнов залишився в живих. Але в подальшому у нього склалася незавидна доля. У травні 1942 року він був заарештований особливим відділом НКВС. І це в той час, коли так потрібні були фронту досвідчені, віддані командири. Десять років провів бойовий генерал Горюнов на засланні в Сибіру. Майже 75 літ минуло з часу тих трагічних і героїчних подій. А пам’ять більшості загиблих у тих боях і досі не увічнена. На меморіальній дошці на братській могилі в Старих Валках  викарбувано прізвища тільки п’яти воїнів – вірмена Саркиса Григоряна, грузина Йосипа Мірабішвілі, українців Акима Сисаєва та Івана Філоненка і росіянина Афанасія Злобіна. На меморіальній дошці в Гонтовому Ярі значаться прізвища  ще двох бійців 76-ї гірсько-стрілецької дивізії  - лейтенанта Івана Чернишова і рядового стрільця Ільмурата Кутлі­єва. Решта ж загиблих у тих боях поховані  як невідомі.

Та слова «Ніхто не забутий, ніщо не забуте» стосуються і їх. Тож дуже хочеться вірити , що на братській могилі в Старих Валках обов’язково з’явиться меморіальна дошка з викарбуваними на ній прізвищами 36 бійців інтернаціональної 76-ї гірсько-стрілецької дивізії, які віддали своє життя за свободу нашої Вітчизни.

 

Підготував М. Панченко, працівник Валківського краєзнавчого музею.

Матеріали про 76-у гірсько-стрілецьку дивізію відшукав у мережі Інтернет М. Грановський.

На знімку: командир 76-ї гірсько-стрілецької дивізії генерал-майор К. Горюнов.

Переглядів: 174 | Додав: salal | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: