Головна » 2017 » Березень » 28 » УКЛАДАЮЧИ ДОГОВІР, ОБМІРКУЙТЕ НАСЛІДКИ (№25 від 28 березня 2017 року)
17:00
УКЛАДАЮЧИ ДОГОВІР, ОБМІРКУЙТЕ НАСЛІДКИ (№25 від 28 березня 2017 року)

УКЛАДАЮЧИ ДОГОВІР,
ОБМІРКУЙТЕ НАСЛІДКИ

На даний час в Україні склалася ситуація, за якої юридична необізнаність призводить до того, що значна кількість осіб похилого віку залишаються без житла, або змушені терпіти нелюдське відношення до себе, побоюючись залишитися без даху над головою. Однією з головних причин таких складних ситуацій є юридична необізнаність, помилкове трактування наслідків укладання договору дарування.
На сьогодні в межах правового поля існує безліч видів договорів, у разі укладання яких здійснюється відчуження нерухомого майна. Однак, кожен з таких договорів має свою правову природу, особливості та правові наслідки укладання, у зв’язку з чим  хотілося б зробити порівняльний аналіз таких договорів.
Під час укладання договору дарування необхі­дно пам’ятати, що згідно цього договору одна сторона передає або зобов’я­зується передати в майбутньому другій стороні безоплатно майно у власність. Це означає, що за передачу права власності на нерухоме майно дарувальник в подальшому не зможе вимагати від обдарованого вчинення будь-яких дій майнового чи немайнового характеру на свою користь, як відплату за укладання такого договору. Тобто, посвідчуючи такі договори, слід пам’ятати, що відчужувач втрачає право власності на нерухоме майно, взамін не отримаючи абсолютно нічого.
Зовсім інша ситуація виникає при укладанні договору довічного утримання (догляду), оскільки за цим договором одна сторона передає другій стороні у власність нерухоме або рухоме майно, яке має значну цінність, взамін чого набувач зобов’язується забезпечувати відчужувача утриманням та (або) доглядом довічно. Після укладання договору довічного утримання набувач також стає власником майна, але, на відміну від договору дарування, він обмежений у діях, направлених на розпорядження таким майном за життя відчужувача. Тобто, він не зможе укласти договір щодо відчуження такого майна, передати його у заставу, на це майно не може бути звернено стягнення. Крім того, відчужувач матиме право вимагати від набувача щомісячних грошових виплат на своє ім’я у сумі, яка передбачена в договорі довічною догляду за собою, вимагати поховати відчужувача, а набувач зобов’язаний забезпечити відчужувача житлом у будинку чи квартирі, які йому передані за договором довічного утримання. Цим договором забезпечується принцип збереження житла для людини похилого віку. У разі невиконання обов’язків набувачем відчужувач у судовому порядку може ставити питання про розірвання такого договору та повернення йому квартири, будинку.
Схожим до договору довічного утримання (догляду) за своїми правовими наслідками є спадковий договір, за яким одна сторона зобов’язується виконувати розпорядження другої сторони і в разі його смерті набуває права власності на майно відчужувача. За цим договором відчужувач залишається власником майна виключно до своєї смерті, а право власності у набувачів виникає тільки після смерті відчужувача, натомість відчужувач може покласти на набувача обов’язок по вчиненню будь-яких дій майнового чи немайнового характеру як до відкриття спадщини, так і після.
Підводячи підсумки, хотілося б зазначити, що особи мають різні причини, які спонукають їх укладати договори, направлені на відчуження нерухомого майна, і вільні самостійно вирішувати, який договір вони будуть укладати в тому чи іншому випадку, однак доці­льно ґрунтовно обміркувати всі правові наслідки укладання таких договорів.

В. Клемпарська,
головний спеціаліст відділу з питань нотаріату ГТУЮ в Харківській області.

 

Переглядів: 192 | Додав: salal | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: