Головна » 2015 » Липень » 4 » СУМЛІННИЙ ТРУД ЗАВЖДИ В ПОШАНІ (№ 54 від 4 липня 2015 року)
17:00
СУМЛІННИЙ ТРУД ЗАВЖДИ В ПОШАНІ (№ 54 від 4 липня 2015 року)

СУМЛІННИЙ ТРУД ЗАВЖДИ В ПОШАНІ

Непроста доля в людей  воєнного покоління. Малолітніми їм випало пережити страхіття, які приносить війна - бачити смерть, втрачати рідних на фронті, оплакувати похоронки, зазнати окупаційного горя і повоєнного голоду, трудитися нарівні з дорослими. І статус дітей війни, який мають ці тепер уже літні, сивочолі люди,  це не просто образний вислів. У бага­тьох із них війна забрала батьків, позбавила дитинства. Разом з тим, пройшовши суворе випробування війною, ці люди виросли сильнішими і терплячішими, стійкими до життєвих труднощів і чуйними душею, звичними до будь-якої праці, бо переробили її на своєму віку незміримо.

Так склалася доля і знаної в Огульцях трудівниці Марії Миколаївни Єременко. Виросла вона в багатодітній сім’ї колгоспників і вже змалку знала, що таке селянська праця, привчалася до неї батьками.  Шість років було дівчинці, коли почалася війна. У перші ж її дні загинув на фронті батько. Мати залишилася з дев’ятьма дітьми на руках. Тяжко, як і усі в селі, пережили фашистську окупацію, бідували, голодували. Та  найгірше було те, що вже не зоставалося ніякої надії на повернення з фронту тата. Треба було якось самим підніматися, влаштовуватися в житті, допомагати мамі і молодшим дітям.

Працювати Марійка почала рано - в голодні повоєнні часи разом із старшими братами і   сестрами пішла на заробітки. Разом з односельцями, як і її ровесники, піднімала з руїн село. А в 16 років прийшла на колгоспну ферму. Робота доярки була дівчині добре відома, бо часто допомагала там мамі. Пам’ятає, як, відновлюючи розграбований окупантами колгосп, корів люди приводили з дому, в кого вони  зоставалися.

Одержала Марійка свою першу групу з 13 корів. Начебто небагато, але якщо  врахувати, що тоді, на початку 1950-х, ферми були зовсім не механізовані, то попорати навіть таку кількість худоби, здоїти вручну тричі на день щодня було для жіночих рук тяжкою працею. Так само вручну й корівники прибирали, чистили, мазали, і корми підносили, важкі бідони з молоком... Та хоч і нелегко було, до фермської роботи Марійка призвичаїлася швидко, корів доглядала старанно, дбала і про повноцінну годівлю, і про оздоровлення, завжди мала високі показники і надоїв, і виходу та збереження молодняка.

На початку 1960-х у колгоспі побудували нові корівники з першими механізмами - транспортерами, доїльними апаратами, системами водопостачання. Для доярок настало полегшення. Збільшилася й чисельність груп - Марія Миколаївна стала доглядати майже втричі більше  корів. При цьому незмінно залишалася передовою дояркою. Річна продуктивність її корів перевищувала 3 тисячі кілограмів молока, що на ту пору вважалося високим показником.

Все встигала Марія Миколаївна  - і на фермі корів доглянути, і молодшим дояркам, коли треба, допомогти,  і домашнє господарство впорати, і про двох діток потурбуватися.  При цьому вона ще  обиралася депутатом сільської ради кількох скликань.  Знаючи її справедливу, принципову вдачу і те, як щиро вболі­ває за громаду, як рішуче стоїть за правду, односельці давали їй накази, які вона ретельно виконувала.

За багаторічну працю на фермі, яка  залишилася для неї єдиним місцем роботи, Марія Миколаївна має чимало відзнак, серед яких орден Трудової Слави, медаль «За доблесний труд». Її портрет постійно був на колгоспній Дошці пошани. За прикладом матері пов’язали й діти своє життя з місцевим господарством. Донька Тетяна працювала дояркою, син Петро - трактористом.

Зараз Марія Миколаївна живе з сім’єю доньки, допомагає, чим може, по господарству, тішиться правнуками. І залишається такою ж приязною і чуйною, небайдужою і відкритою для спілкування.

День за днем збігають роки в трудах і клопотах. І завтра Марія Миколаївна зустріне вже своє 80-річчя. Всією громадою вітаємо шановну ювілярку, зичимо їй міцного здоров’я, родинного тепла і світлих, безтривожних днів.

Р. КОТЛЯР,
голова ветеранської організації Огульців.

Переглядів: 183 | Додав: salal | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: