Головна » 2016 » Січень » 26 » СПАДКУВАННЯ ПРАВА В СУМІСНІЙ ВЛАСНОСТІ (№ 9 від 26 січня 2016 року)
17:05
СПАДКУВАННЯ ПРАВА В СУМІСНІЙ ВЛАСНОСТІ (№ 9 від 26 січня 2016 року)

СПАДКУВАННЯ ПРАВА В СУМІСНІЙ ВЛАСНОСТІ

Сумісна власність двох або більше осіб без визначення часток кожного з них у праві власності є спільною сумісною власністю.
Частка у спільній сумісній власності особи, яка померла, включається до складу спадщини і спадкується на загальних підставах. При цьому правовий режим спільної сумісної власності може виникати в подружжя  не тільки на майно, набуте під час шлюбу, а й з інших підстав. Зокрема, щодо майна, набутого в результаті спільної праці на спільні кошти членів сім’ї, майна жінки та чоловіка, які проживають однією сім’єю, але не перебувають у шлюбі, при приватизації житла, тощо. Спільна сумісна власність може виникати в будь-яких інших випадках, визначених договором або законом. Оскільки законодавством про спадкування не визначено жодних особливостей спадкування прав на частку у спільній сумісній власності, такі права спадкуються на загальних підставах.
Відповідно до ст. 71 Закону України «Про нотаріат» у разі смерті одного з подружжя за заявою другого з подружжя нотаріусом видається свідоцтво про право власності на частку у спільному майні. При цьому Закон визначає, що свідоцтво видається на половину спільного майна, чим підтверджується правило про незмінність розміру часток після смерті одного зі співвласників.
Слід мати на увазі, що шлюб, який був розірваний, не позбавляє колишнього чоловіка чи дружину на частку в спільному майні подружжя.
Стаття 71 Закону України «Про нотаріат» та п. 2 гл. 11 розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій передбачають, що видача свідоцтва про право власності на частку в спільному майні подружжя здійснюється нотаріусом з подальшим повідомленням спадкоємців померлого, які прийняли спадщину. При цьому роз’яснюється їх право звернення до суду у випадку оспорювання ними майнових вимог того з подружжя, хто залишився живим.
Таким чином, видача зазначеного свідоцтва призводить до визначення частки того з подружжя, хто пережив, у спільному майні, для того, щоб відділити її від частки померлого, яка включається до складу спадщини.
На майно, яке належало спадкодавцеві і яке складає частку у спільній сумісній власності, нотарі­усом відповідно до статей 1296-1298 ЦК України видається свідоцтво про право на спадщину.

 

Н. Кобзар,
завідувач Валківською державною нотаріальною конторою.

 

Категорія: Консультпункт | Переглядів: 221 | Додав: salal | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: