Головна » 2015 » Листопад » 14 » СЕЛО ЖИВЕ ТУРБОТАМИ ПРО ХЛІБ (№ 94 від 14 листопада 2015 року)
17:01
СЕЛО ЖИВЕ ТУРБОТАМИ ПРО ХЛІБ (№ 94 від 14 листопада 2015 року)

СЕЛО ЖИВЕ ТУРБОТАМИ ПРО ХЛІБ

Своє професійне свято сільські  трудівники району зустрічають цього разу з настроєм не святковим. Радісно на душі в хлібороба, коли в засіках урожай вагомий, коли впорано і підготовлено для весняних робіт ниву, коли обнадійливою перспективою для урожаю наступного підростає озимина. Цієї ж осені погода, яка часто стає вирішальною умовою в формуванні врожаю, наслала тривалу посуху в період робіт осіннього комплексу, коли ще й буряки набирають вагу, і корми заготовляємо, і головне – засіваємо озимий клин. У результаті маємо зараз велику проблему з озимою  пшеницею, яка практично не зійшла, хоча все, залежне від них, селяни зробили – вклали в осінню ниву чимало праці, коштів, матеріалів. Саме така невизначеність на озимому полі найбільше зараз тривожить сільгосптрудівників. Через такий  погодний форс-мажор і рільничі роботи цієї пори, зокрема  зяблева оранка, ведуться не тими темпами, що зазвичай, і на які ми  розраховували. Не повністю впорано з цієї причини і цукрові буряки.

Та все ж, якщо озирнутися на  нинішній аграрний рік, то без врахування погодних прикрощів його цілком  можна назвати  вдалим для аграрної галузі району. І за справді самовіддану працю нива своїм  трудівникам віддячила щедро. Добре  вродили всі основні  культури наших ланів.
Зернових культур, включаючи кукурудзу, намолочено загалом 203 тисячі тонн – на 14 тисяч тонн більше, ніж торік, це в середньому  майже по 50 центнерів з гектара. Найбільш щедро  культури зернової групи  вродили в ТОВ “Агротоп”, ПСП “Маяк”, “Нове життя”, фермерському господарстві “Воля”, СТОВ “Ніка”, ТОВ “Омбілік-Агро” – від 61,6 до 54,4 центнера з гектара. Соняшник в агроформуваннях району зібрано з урожайністю 30,8 центнера з гектара. Найвища вона в ПСП “Нове життя”, “Маяк”, ТОВ “Омбілік-Агро”, “Агротоп” – від майже 47 до 33,8 центнера. Дещо меншою, ніж торік, була в цьому сезоні площа сої, зате вищою середня врожайність  - 22,7 центнера. Найкраще вона вродила в ПСП “Нове життя”, ТОВ “Омбілік-Агро”, “Валківський Агротехсервіс”, фермерському господарстві “Дяченко”.
Вагому віддачу дали й цукрові буряки. Їх середньорайонна врожайність – 488 центнерів. Серед буряківничих господарств району лідерські позиції незмінно утримує СТОВ “Ніка” – і за площею, і за врожайністю цукристих. Вирощування солодких коренів принаймні не  менше цьогорічного рівня планують тут і наступного рільничого сезону. 
Загалом краще, ніж торік, вродили всі пізні культури.
Оновлюють агроформування і свій машинно-тракторний парк, що теж сприяє одержанню високих врожаїв. Так, за 9 місяців  з початку поточного року сільгосптехніки придбано на суму майже 20 мільйонів гривень – тракторів, зернозбиральних і грунтообробних агрегатів. Найбільше одиниць техзасобів придбали СВК “Дружба”, ПСП “Маяк”, “Агротехсервіс”.
Здобутки в тваринництві маємо  скромніші, проте вони є. Відрадно вже те, що галузь не згортається, дає робочі  місця, що дуже важливо  в сільській місцевості. І господарства, які нею займаються, ведуть її загалом стабільно. На фоні  деякого скорочення дійної череди вищою стала її продуктивність. З початку року одержано в середньому майже 3850 кілограмів молока на корову. Відповідно поліп­шилося й валове виробництво молока. Найвищі здобутки в молочному  скотарстві має ПСП “Нове життя”, де за 10 місяців на корову одержано майже 5 тисяч кілограмів молока. У свинарській галузі з нарощенням поголів’я і приростів на відгодівлі працюють ПСП “Шарівка” і ПСГ “Восток”. Разом з тим ПСП “Обрій”, де утримується  більше 70 відсотків районного свинопоголів’я, спрацювало з низькими  приростами, що відповідно вплинуло і на районний показник. І все ж керівників господарств, які зберегли тваринництво,  слід особливо відзначити, адже в них, на відміну від агроформувань, які займаються тільки рослинництвом, роботи не припиняються цілорічно.
Одним з основних  показників діяльності будь-якого підприємства є сплата  податків і соціальна захищеність  працівників. Цього року середня  заробітна плата в агропромкомплексі району зросла на 5 відсотків і за 9 місяців склала майже 3,4  тисячі гривень. Вище середньорайонної вона в СТОВ “Лан”, ТОВ “Агротоп”, СТОВ “Ніка”, “Омбілік-Агро”.
Сільське господарство як провідна наша галузь є бюджетоутворюючою в районі. Агропідприємства спрямовують значні відрахування у місцеві і районний бюджети, залишаються постійними  спонсорами соціальної сфери своїх  сіл – матеріально підтримують дитячі, освітні, медичні заклади, ветеранські організації, спорт і культуру.
У переддень професійного свята найщиріші  слова вдячності і пошанування адресую усім  аграріям -  працівникам полів і ферм, спеці­алістам, керівникам. Слід згадати добрими словами і тих керівників, яких, на жаль, вже немає з нами, які все своє життя віддали хліборобській справі і багато в чому заклали основи наших нинішніх здобутків – М.Г. Коверю, М.Л. Рябуху, І.С. Буряка, І.І. Войтенка, М.І. Савченка, М.П. Скаковського, Є.З. Ілюху. Як і раніше, залишаються відданими  землі, не стороняться, вболівають за рідну галузь і її діяльність наші ветерани-керівники – В.І. Свянтко, О.С. Холодний, В.Р. Лобас, Н.А. Завгородько. А Г.С. Губський і Є.Т. Козар у своєму поважному віці не тільки успішно продовжують керувати господарствами, а й передають свій досвід синам.
Вітаючи сільськогосподарських трудівників, зичу, щоб  врожаїлася нива, повнилися їх здобутки і справджувалися сподівання на краще.

М. Редько,
начальник управління агропромрозвитку райдержадміні­страції.

Категорія: Сільське господарство | Переглядів: 457 | Додав: salal | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: