Головна » 2017 » Грудень » 12 » РЕФОРМУ ВПРОВАДЖУЄМО, А НЕ ОБГОВОРЮЄМО (№ 99 від 12 грудня 2017 року)
17:00
РЕФОРМУ ВПРОВАДЖУЄМО, А НЕ ОБГОВОРЮЄМО (№ 99 від 12 грудня 2017 року)

РЕФОРМУ ВПРОВАДЖУЄМО,
А НЕ ОБГОВОРЮЄМО

Більше року тому в Україні стартувала конститу­ційна судова реформа. За цей час введено  адвокатську монополію у вищих  судах, розпочато формування нового Верховного Суду, створено Вищу раду правосуддя та Громадську раду доброчинності, прийнято закон про конституційний суд України, розроблено нові процесуальні кодекси тощо. Усі ці  новації активно обговорюються в суспільстві. А як сприймають  реформування судоустрою самі судді? Про це журналіст «Сільських новин» запитала у голови Валківського  районного  суду О.В. Товстолужського.

- Олеже Володимировичу, спочатку дозвольте поцікавитися, чи правильно  названа Ваша посада? 
- Поки що  я, як Ви  правильно сказали, голова Валківського  районного суду. Але невдовзі Валківський суд має набути  статусу окружного. Відповідно до Закону «Про  судоустрій та статус суддів» обговорювались варіанти об’єднання судів на всіх рівнях. Судді Валківського  суду своїми зборами схвалили запропонований Державною судовою  адмі­ністрацією варіант щодо утворення Валківського окружного суду у складі трьох районів - Валківського, Коломацького і Нововодолазького. До речі, були й інші варіанти, наприклад, долучити ще й Краснокутський район, але зупинились саме на трьох районах, бо  так, зважаючи на  транспортне сполучення, наявність  органів, які співпрацюють з нами (поліція, прокуратура, виконавча служба тощо), най­зручніше людям.
- То це означає, що  з утворенням Валківського   окружного   суду не буде судів у Коломаці та Новій Водолазі?
- Ні, ці суди працюватимуть і надалі, але в складі Валківського  окружного суду буде увесь апарат суду і один голова окружного суду.
- У чому ж тоді сенс такого  об’єднання? Хіба що в економії на утриманні апаратів  інших двох судів?
- Основне, що  окружний суд буде  9-складовий, тобто у його  складі працюватимуть  дев’ять суддів. От, наприклад, у Валківському райо­нному  суді зараз три судді. А такої кількості суддів не достатньо для функціонування автоматичної  системи розподілу справ. Щоб було  зрозуміліше, поясню: слідчий суддя, тобто той, який веде справу на стадії досудового  розслідування,  не має права брати участі в судовому засіданні при розгляді цієї ж справи по суті. А якщо хтось із трьох суддів захворів, пішов у відпустку, - виникає проблема розподілу справ. Ще гірше, коли розглядається  справа щодо  особливо тяжкого злочину, бо здійснюється вона трьома суддями, з яких  один уже був слідчим суддею.
- А й справді, що робити в такому випадку?
- Справа передається до розгляду в інший суд, визначений Апеляційним  судом.
Коли ж ми матимемо  в окружному суді дев’ять суддів, ці проблеми  автоматично зникнуть, і відповідно до чинних Кримінального та Цивільно-процесуального кодексів буде  реальна можливість   розглядати   справу за місцем проживання відповідача.
- Які ще зміни передбачені судовою  реформою?
- Перш  за все, хотілось би, щоб  при обговоренні судової реформи розділялись поняття власне  реформи і поступового  удосконалення  технологій та самої судової  системи. Для пересічних  громадян це, по суті, не так і важливо, а от  коли політики, ЗМІ плутають  ці поняття, стає прикро, бо нефахові, а часом і просто далекі від  дійсного стану речей коментарі спричиняють  безпідставний  галас, недовіру до судової  реформи і суду. Причому, зауважте, судова гілка влади нікого не звинувачує і не критикує, хоча всі судді, як районного, обласного рівнів, так і Верховного Суду, говорячи медичним терміном - практикуючі. Усі вони обов’язково беруть  участь  у судових  засіданнях, розгляді справ і, повірте, могли б  теж розповісти  про  чимало  недоліків у роботі інших  структур. Але судова влада є об’є­ктом законотворчості, і  ми застосовуємо  закони, а не обговорюємо їх.

Щодо змін, які зараз  відбуваються у системі судочинства, то  їх можна  розділити на дві частини. Перша – це власне реформа судової гілки влади, яка стосується системи прийняття на роботу суддів, утворення судів тощо. І друга – удосконалення процесу судочинства, який є безперервним і не спиниться ніколи. Якраз у цьому плані дійсно цікавими для громадян можуть бути ряд новацій. Наприклад, система електронного  судочинства, коли  позивач чи відповідач може зареєструвати свій  електронний кабінет і брати  участь у   розгляді, подаючи документи  в електронному вигляді. При цьому ще й можна бачити  і вивчати документи, що їх  подає  інша сторона. 
Ще одна цікава і зручна для людей новація - розгляд справи в режимі відеоконференцзв’язку. Тобто  під час розгляду  справи людина може знаходитись далеко від  місця проведення судового засідання, але бути його учасником засобом відеоконферецзв’язку.
- Олеже Володимировичу, зручність, сучасні новації - це, звичайно, добре. Але все ж таки, напевно,  далеко не всім хотілось би мати  привід ними скористатись. Чого правду  таїти: участь у судовому процесі у якості позивача чи відповідача - це, як правило, додаткова витрата нервів, часу, коштів.  Чи не могли б ви з власної практики дати поради щодо  того, як  максимально  зменшити  вірогідність опинитися в залі суду?
- Одразу хочу зауважити, що  більшість  громадян вважають, що можуть  отримати у суді якісь  поради, консультації. Це хибна   думка. Ми не вправі консультувати сторони судового  процесу.
Пригадайте зображення Феміди - жінка з зав’язаними  очима і вагами в руках. Суддя має  розглядати справу, керуючись  не емоціями, а виключно законом і поданими до суду документами. Усілякі ж консультації, поради учасникам процесу - це вже формування певного  емоційного фону. Тому не чекайте цього від судді.
Але з огляду на те, що наше інтерв’ю передсвяткове, дозволю  собі зробити свого роду бонус для читачів «Сільських новин» у вигляді певних порад, дотримання яких, упевнений, допоможе в ряді поширених життєвих ситуацій.
Розпочну з цивільних.
• Не купуйте автомобіль  за довіреністю, оформляйте  договір  купівлі - продажу, бо власник, який видав довіреність, завжди може її скасувати, і ви ризикуєте втратити й авто, і   заплачені за нього гроші.
• Намагайтесь, якщо  у вас уже  сформувалась  сім’я (спільне  проживання, побут), зареєструвати шлюб. Потім не буде потреби  доводити в суді, хто, що і коли придбав.
• Обов’язково офіційно оформляйте працевлаштування, щоб не звертатися до суду щодо  встановлення стажу роботи, виплати  заробітної плати тощо.
• Обов’язково самостійно  й уважно  перечитуйте все,  під чим ставите свій підпис. Особливо, якщо  це кредитний договір. Чогось не розумієте, маєте  сумніви - порадьтеся з компетентними людьми, а потім підписуйте.
• Придбану нерухомість, особливо у малознайомих, оформляйте виключно  реальною угодою купівлі-продажу, а не договором дарування, і майте на увазі, що подарунки не вважаються спільно  нажитим подружжям майном.
Щодо справ адміністративних.
• Пам’ятайте, що відмова водія від освідчення на стан алкогольного  сп’яніння є таким же  правопорушенням, як і керування транспортним засобом у стані алкогольного  сп’яніння, і покарання за це ідентичне.
• Ніколи не підписуйте  порожні  бланки протоколів про  адмінпорушення.
• При огляді транспортного  засобу чи майна обов’язково вимагайте присутності понятих - це ваше право.
• Пам’ятайте, що будь-яка  присутність працівників поліції на приватній території (на подвір’ї, в будинку, квартирі, гаражі, сараї тощо), якщо на те немає  згоди власника, може відбуватись  виключно  зі згоди суду.
• Спілкуючись  з представниками правоохоронних органів, завжди  запам’ятовуйте чи при потребі записуйте  прізвище, посаду і місце роботи того,  з ким розмовляєте.
Насамкінець, просто  бажаю всім вивчати і знати  свої  права й обов’язки та не порушувати  закони, якої б сфери життя вони не стосувались.

Бесіду  вела
І. ТЕРЕЩЕНКО.

 

Переглядів: 372 | Додав: teacherofvlm | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: