Головна » 2017 » Січень » 18 » ПРОСЯТЬ ЗАХИСТУ ЛІСОСМУГИ (№ 5 від 17 січня 2017 року)
17:05
ПРОСЯТЬ ЗАХИСТУ ЛІСОСМУГИ (№ 5 від 17 січня 2017 року)

ПРОСЯТЬ ЗАХИСТУ ЛІСОСМУГИ

У перші січневі дні до редакції звернулися за телефоном, а потім і особисто члени територіальної громади Серпневого з настійним проханням розповісти на сторінках районки про їх проблему і цим самим допомогти в її вирішенні. Вони  розповіли, що вже не один рік йде вирубування захисних насаджень у кварталах саду біля Серпневого. А нині  бригада пильщиків вже взялася за лісосмугу і в безпосередній близькості від села. Не раз місцеві мешканці зверталися до правоохоронців, але вся біда в тому, що лісосмуги – приватна власність, а отже, за законом ніхто не має права заборонити власнику розпоряджатися ними на свій розсуд.
Сьогодні ми друкуємо листа жителів Серпневого і коментарі до нього сільського голови Благодатного А. Ландишева та еколога М. Панченка. Аж ніяк не виступаючи за порушення права  власності, ми водночас добре розуміємо всю важливість екологічної проблеми, що постала. І дуже хочемо вірити, що на засадах взаєморозуміння обидві сторони протистояння все ж зможуть знайти спільну мову. Врешті-решт – це єдине, що залишається, якщо не можна змінити закон.

 

ВИЩАТЬ ПИЛКИ, ТРІЩАТЬ ДЕРЕВА

Ось уже кілька років поспіль громада нашого села виступає на захист від випилювання лісосмуг довкруг Серпневого. Кілька разів  доводилося викликати міліцію. Після приїзду наряду пиляння на деякий час припинялося, а потім знову відновлювалося.
Ми хочемо зберегти для своїх дітей зелені насадження, які оздоровлюють довкілля, захищають наші садиби від буревіїв та снігових заметілей. Нові господарі саду вирубують переважно здорові дерева на деревину і дрова – дуби, тополі, білу акацію, липи. Купи гілля після вирубування не прибираються, а захаращують під’їзди в квартали саду. При перевезенні дерев машини розбивають дороги і їх ніхто не ремонтує.
Наслідки від знищення зелених насаджень ми вже відчули на собі торік, коли буревій  позривав листи шифера на даху нашої школи. Це сталося після того, як біля школи випиляли на дрова тополі. Раніше такого ніколи не траплялося.
У січні цього року ми знову були змушені вийти на захист  лісосмуги, де ростуть акації та липи. Саме тут – основне місце медозбору наших пасік. Та й цього разу не змогли надовго припинити вирубування дерев. Але як би там не було, ми не  поступимося, не дамо остаточно знищити лісосмуги. Тим більше, що нині їх вже ніхто не насаджує. А якщо не садити, а тільки вирубувати, то і в наших краях, як у пустелі, дерево стане рідкістю.

За дорученням односельців – В. Ручка, А. Даниленко.

 

 А. Ландишев,
сільський голова Благодатного: 

- На жаль, новий 2017-й рік приніс нашій громаді не тільки радість  новорічних свят, а й прикрощі від давньої проблеми. Без перебільшення можна сказати, що проблема ця вже тривалий час псує життя місцевим мешканцям і, не зважаючи на всі їх зусилля, не вирішується на користь громади. Стосується вона випилювання лісосмуг навколо Серпневого, а отже – екологічного благополуччя села.
Свій початок ця невесела історія бере ще 2004 року. Саме тоді сільгосппідприємство ВАТ “Перше Серпня”, яке протягом багатьох десятиліть займалося садівництвом, було визнано банкрутом. Згідно з процедурою банкрутства ліквідатор ВАТ реалізував основні засоби підприємства – сільськогосподарську техніку, приладдя, будівлі.
На жаль, до основних засобів ввійшли і полезахисні  лісосмуги ВАТ “Перше Серпня”.
Чимало гірких хвилин пережили колишні працівники сільгосппідприємства, коли нові власники вивозили техніку, розбирали на будматеріали будівлі, залишаючи руїни на місці їдальні, гуртожитку, дитсадка та інших споруд.
Та справжнім випробуванням і шоком для людей стало випилювання лісосмуг у 2014 році, коли відразу кілька бригад почали пиляти садозахисні смуги по периметру кварталів саду. На мою вимогу пояснити, що відбувається, довірена особа нового власника садозахисних смуг Б.І. Забара надав копію договору купівлі-продажу, в якому значилося, що ліквідатор ВАТ “Перше Серпня” продав приватній особі садозахисні насадження площею 59,5 га.
Надав Б.І. Забара і письмові пояснення, вказавши в них, що власник дерев прийняв рішення щодо вирубки садозахисних смуг, а він, як представник власника, виконав всі умови, які вимагалися від нього органами влади та державними підприємствами. У своїх поясненнях він також зауважив, що згідно з чинним законодавством отримувати лісорубні квитки на проведення рубок садозахисних смуг не потрібно, оскільки вони є приватною власністю.
Я не юрист за освітою, щоб давати  правову оцінку  правочину, який відбувся 12.07.2004 р. щодо захисних смуг. Але, з моєї  точки зору, тоді було порушено природоохоронне законодавство, адже передавати в приватні руки зелені насадження, які виконують функції захисту садів, полів, населених пунктів – це безвідповідальність. Не кажучи вже про моральні аспекти проблеми. Саме з цим обурені люди і звернулися свого часу до Валківської міжрайонної прокуратури. У квітні 2015 року матеріал щодо  вирубування садозахисних насаджень на території Благодатненської сільської ради надійшов з міжрайонної прокуратури до чергової частини Валківського РВ ГУ МВС України. Слідство велося чотири місяці, в результаті чого 29.08.2015 р. було  винесено постанову про закриття  кримінального  провадження за відсутністю складу злочину. Копію постанови про закриття  кримінального провадження  та копію акту Державної екологічної інспекції в Харківській області про перевірку дотримання природоохоронного законодавства Б.І. Забара надав сільській раді. І знову бригади пильщиків розпочали свою роботу, і протягом 2016 року продовжувалося  вирубування садозахисних смуг.
А на початку 2017-го вже почалося знищення полезахисної смуги, яка знаходиться біля самого Серпневого та захищає село від вітрів і снігу. Обурені люди зібралися біля лісосмуги і заблокували роботу бригади. Було  викликано наряд поліції, написано відповідні заяви. Знову той же конфлікт, який свого часу вже зайшов у глухий кут. З одного боку – власник, який заявляє, що розпоряджається своїм майном, з іншого – люди, яких це майно захищає, і які, як мене запевнили, не відступлять.
Я, як сільський голова, звісно ж – на боці громади. Адже люди не винні в обставинах, що склалися, не винні в банкрутстві ВАТ “Перше Серпня”, в недолугих діях чиновників, які свого часу не вивели садозахисні смуги з основних засобів господарства, а, бездумно, продали їх. Люди виявилися заручниками обставин, і єдине, чого вони прагнуть – домогтися, щоб біля їх рідного села не вирубувалися дерева, щоб буревії не зносили з їхніх хат дахи, як це сталося з приміщенням місцевої школи після знищення лісосмуги. А ще – хочуть, щоб зелені велетні, які вже багато років захищають Серпневе, дісталися у спадок і їх дітям та внукам.
 

 

М. Панченко,
еколог:

- Полезахисні лісосмуги вже протягом багатьох десятиліть є неодмінною складовою наших ландшафтів. Насаджені свого часу лісівниками, школярами, колгоспниками, вони відігравали й відіграють колосальну роль у нашому житті. Зимової пори вони сприяють затриманню на полях снігового покриву, з весни до осені – не дають розгулятися суховіям, захищають грунт від повітряної ерозії. А ще – дають прихисток диким тваринам, що водяться в нашій місцевості. Дуже важливе значення мають лісосмуги і для очищення повітря, адже дерева виділяють кисень і поглинають вуглекислий газ та шкідливі викиди автомобілів.
З розпадом колгоспів і радгоспів, розпаюванням земель багато лісосмуг  потрапили в приватні руки і втратили юридичний захист. Почалося їх ненормоване прорідження або і цілковите знищення. Ось як у Серпневому. Громада тут вже не один рік протестує проти безжалісного вирубування зелених насаджень, але, на жаль, закон не може її захистити.
Таку ситуацію важко уявити в якійсь із інших країн Європи. Там охорона довкілля, здорова екологія є пріоритетним напрямком діяльності людини, а закон стоїть на сторожі екологічного благополуччя кожного населеного пункту, кожного регіону. А ми, прагнучи до Євросоюзу, діємо в цих питаннях аж ніяк не по-європейськи. Над цим варто замислитися всім – від законотворців до рядових громадян. Ну, а якщо нам миттєва вигода дорожча від здорового довкілля, а отже – майбутнього наших дітей, то вирубуймо лісосмуги і далі...

Переглядів: 391 | Додав: salal | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: