Головна » 2017 » Лютий » 7 » НОВА МІНІМАЛКА З РІЗНИХ АСПЕКТІВ (№11 від 7 лютого 2017 року)
17:00
НОВА МІНІМАЛКА З РІЗНИХ АСПЕКТІВ (№11 від 7 лютого 2017 року)

НОВА МІНІМАЛКА З РІЗНИХ АСПЕКТІВ

Радикально  протилежні думки зараз можна почути стосовно  підвищення  вдвічі у 2017 році мінімальної заробітної плати. Але хто і як  не оцінював би такий кардинальний  крок Уряду, Закон, як то кажуть, для всіх  писаний. Саме забезпеченню вимог законодавства щодо  підвищення мінімальної заробітної плати з 1 січня 2017 року і була присвячена нарада в райдержадміністрації, на яку запросили голів органів місцевого самоврядування Валківщини, керівників підприємств, установ та організацій райо­ну, приватних підприємців.

Розпочинаючи нараду, голова  РДА Віктор Войтенко зазначив, що  перед усіма роботодавцями і керівництвом району нині стоять складні, але вкрай  важливі завдання - забезпечення  виконання вимог Закону щодо  встановлення мінімальної заробітної  плати на рівні 3200 грн., а також недопущення  урівняння заробітної плати для працівників різних рівнів кваліфікації.
Начальник управління праці  та соціального  захисту населення РДА Іван Горошко свою доповідь розпочав з інформації про рівень заробітної плати в районі у 2016 році. А вона,  як зазначалось, за 9 місяців склала 3285 грн.  За цим показником Валківщина займає  24 місце серед  районів та міст області (всього 34 місця), за   темпами росту - 21 місце. Наш район - переважно сільськогосподарський, і відрадно, що саме  в сільському господарстві середня заробітна плата  на 40 відсотків  вища за районний показник та становила  за 9 місяців минулого року 4724 грн.
Надалі Іван Васильович докладно зупинився на основних  акцентах законодавства у сфері оплати  праці та змінах, що відбулись. Зокрема, як зазначалось, мінімальна заробітна плата - це законодавчо встановлений розмір заробітної плати за просту некваліфіковану роботу, нижче від  якого не може проводитися оплата за   виконану працівником місячну норму праці. Вона є державною соціальною гарантією, обов’язковою на всій території України для  підприємств, установ і організацій усіх форм власності та господарювання. 
Згідно  із Законом при обчисленні розміру заробітної плати працівника для забезпечення мінімального роз­міру не враховуються доплати за роботу в несприятливих умовах та підвищеного ризику для здоров’я, за роботу в нічний та надурочний час, роз’їзний характер робіт, премії до святкових і ювілейних дат. У випадку, коли працівнику встановлені доплати за роботу в шкідливих умовах праці, зазначені доплати мають  виплачуватись понад  розмір мінімальної  заробітної плати.
Важливо й те, що  підвищення мінімальної  зарплати  не може бути підставою для звільнення. Водночас  відповідно до ст. 32 Кодексу законів про працю допускається зміна істотних умов праці при продовженні роботи за тією ж спеціальністю, квалі­фікацією чи посадою, про що  працівник має бути  повідомлений не менше, ніж за два місяці.
Докладно зупинився доповідач і на питаннях легалізації зайнятості, а також суттєвого  збільшення з 1 січня  2017 року фінансової відповідальності роботодавців за порушення законодавства про працю. Насамкінець було оголошено, що в лютому розпочнеться колективно-дого­вірна кампанія, у зв’язку з чим необхідно підбити підсумки виконання умов колективних  договорів, внести  до них зміни та у разі необхі­дності переукласти ці договори і зареєструвати їх в УПСЗН.
Начальник Валківського відділення Південної ОДПІ Міндоходів у Харківській області  Наталія Габєлкова час, відведений їй для виступу, використала для інформування стосовно того, на яких умовах у 2017 році застосовуватиметься податкова соці­альна пільга та хто на  неї може розраховувати. Також Наталія Іванівна докладно зупинилась на питанні контролю за дотриманням законодавства про  оплату праці. Здійснює його центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за дотриманням законодавства про працю та органи доходів і зборів. Причому, як зазначалось, органи доходів і зборів мають  право  на проведення перевірки без попереднього  попередження платника у випадках, передбачених законодавством. Громадський контроль за дотриманням законодавства про оплату праці здійснюють професійні спілки та об’є­днання. Увагу присутніх було звернуто  й на те, що за  порушення законодавства про працю винні особи відповідно до чинного законодавства притягуються до дисциплінарної, матеріальної, адміністративної  та кримінальної відповідальності.
Директор Валківського  районного центру зайнятості Алла Наріжна, розпочинаючи доповідь, зауважила, що служба зайнятості не має фіскальних функцій, а навпаки, застосовує засоби стимулювання роботодавців до створення нових робочих місць і докладно  поінформувала про це.
Переважно  відповіді на запитання учасників наради дали присутні на ній заступник начальника відділу з питань праці,  зайнятості та нормативно-правових актів ГУ Держпраці в Харківській області Світлана Капуста та начальник відділу оподаткування фізичних осіб Південної ОДПІ ГУ ДФС області Сергій Пожарський.
Доволі емоційним був виступ представника Харківської обласної громадської організації «Асоціація приватних роботодавців» Олександра Ярового. Говорячи про стан підприємництва, проблеми та  перспективи, Олександр Іванович зауважив, що рішення про збільшення вдвічі мінімальної заробітної плати, на його думку, було прийняте без  економічного обгрунтування. І наслідком цього  може  стати те, що держава втратить малий бізнес, а підприємці, які його представляють, змушені будуть припиняти роботу чи й взагалі емігрують з країни. Тому необхідно ставити питання щодо скасування такої мінімалки. Таку ж позицію, за словами О. Ярового, займає і асоціація, яку він представляє.
Свої думки й пропозиції мали можливість висловити і присутні в залі керівники підприємств, приватні підприємці, а також  отримати  відповіді на ряд запитань.
Обговорення  теми  дотримання гарантованого  державою рівня мінімальної заробі­тної плати продовжилось і на засіданні районної робочої групи з питань легалізації виплати заробітної плати і зайнятості. Члени робочої групи  активно обговорили проблеми, які існують у цій сфері, надали пропозиції щодо напрямків та механізмів роботи у подальшому. Як наголошувалось, особлива увага буде приділятись незареєстрованим підприємствам та тим, керівники яких мінімізують заробітну плату і використовують найману працю без офіційних трудових відносин.
Окрема увага була приділена питанням щодо механізмів зменшення податкового навантаження на малий та середній бізнес. Для цього, як зазначалось, депутатам місцевих рад треба прийняти виважене рішення щодо встановлення ставки єдиного податку для підприємців.
Підсумовуючи засідання робочої групи, голова РДА Віктор Войтенко наголосив, що в районі  для всіх мають бути створені рівні умови  для ведення бізнесу. Але при цьому також усі повинні чітко дотримуватись норм і вимог трудового  та податкового законодавства,  стосовно чого буде здійснюватися контроль та прийматимуться відповідні рішення. У разі ж порушення трудових прав для відповідного  реагування можна звертатись у райдержадміністрацію  за телефоном 5-15-58 та до Валківського відділення Південної ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області за телефоном 5-13-72. Відповідним службам головою  РДА  за результатами засідання робочої групи було надано  низку оперативних доручень.


І. ТЕРЕЩЕНКО.
Фото автора.

 

Переглядів: 300 | Додав: salal | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: