Головна » 2015 » Вересень » 15 » НА ВІЙНУ ПІШОВ ДОБРОВОЛЬЦЕМ (№ 75 від 15 вересня 2015 року)
17:15
НА ВІЙНУ ПІШОВ ДОБРОВОЛЬЦЕМ (№ 75 від 15 вересня 2015 року)

НА ВІЙНУ ПІШОВ ДОБРОВОЛЬЦЕМ

   Про Другу світову війну написано стільки документальних книг, що, здається, відображено кожен її день, кожну подію.  Та якщо повз увагу істориків не пройшли жодна битва, жодна  військова операція, то десятки, сотні тисяч  доль людських, загубившись у вогненному вирі лихоліття,  досі залишаються невідомими. Нині вже внуки та правнуки з надією розшукують сліди загиблих на війні рідних людей, прагнучи хоч щось дізнатися про те, де і як вони воювали, пішли з життя.
   Ось і рідним загиблого нашого земляка Прокопа Федоровича Груня зі Старих Валок зовсім мало відомо про його бойовий шлях. Вони знають тільки, що Прокіп Федорович з перших днів війни просився на фронт, але його не брали, бо був уже не призовного віку.  І все ж домігся свого - пішов воювати добровольцем. Невідомо, де проходив його бойовий шлях до  1942 року. А 1942-го боєць Прокіп Грунь потрапив до складу військ, які обороняли Севастополь. То були дуже важкі бої. Ворог розстрілював місто із суші й моря, бомбардував з повітря. Та наші бійці стояли до останнього патрона, гинули, але не здавалися. Захищав місто і вчитель Старовалківської  школи Прокіп Грунь. Після визволення Севастополя тіло його було знайдене серед руїн. У кишені гімнастерки загиблого лежали його паспорт та фотографії найрідніших людей - дружини, сина Миколи, доньок Олександри і Лідії. Вони до самої смерті зігрівали йому серце, допомагали воювати.
   Знайшов тіло бійця червонофлотець Іван Іванович Нагорський. Він перейнявся долею загиблого солдата і сам переслав документи та фотографії доньці Прокопа Федоровича Олександрі. Пошуки більш детальної інформації про фронтові дороги П.Ф. Груня, на жаль, нічого не дали. Зате багато відомостей було знайдено про самого Івана Нагорського. Морський піхотинець, розвідник, він брав участь в обороні Одеси, Севастополя. За мужність і відвагу отримав численні бойові нагороди, дослужився до офіцерського звання.
   Прокіп Грунь похований у братській могилі на меморіалі Слави в Севастополі. А знайдені при ньому фотографії як цінні реліквії зберігаються в сімейному альбомі його онуки Валентини Михайлівни  Руденчук, що мешкає по вул. Піщаній у Валках.     Є у неї і шкільне передвоєнне фото. На ньому - випускники сьомого класу Старовалківської школи. Всі учні святково вбрані, з букетами квітів. Серед них - і їх улюблений вчитель початкових класів Прокіп Федорович.
   Довелося воювати і сину П.Ф. Груня Миколі. Перед війною він встиг закінчити Валківський ветеринарний технікум. Набута професія знадобилася йому на війні - Микола входив до складу загону, який відправляв коней у військові підрозділи на фронт і забирав звідти виснажених чи поранених тварин. Після війни  Микола працював ветеринаром у Харкові. В обласному центрі жила і трудилася й донька Прокопа Федоровича Олександра.
   Все життя другої доньки П.Ф. Груня Лідії пов’язане з Валками. Вона, як і брат Микола, закінчила ветеринарний технікум. Та працювати пішла спершу на Валківську швейну фабрику, а потім, аж до пенсії, служила в органах МВС. На заслужений відпочинок вийшла старшиною запасу.  А розповіла нам про долю фронтовика Прокопа Федоровича Груня його праправнучка Юлія Добробаба. Вона навчається зараз у технікумі, здобуває професію агента з організації туризму. Готується вступати до одного з вузів на історичний факультет. Бо дуже цікавить її історія не лише своєї родини, а й України,  світова історія. Хоче знати її, щоб вміти дати вірну оцінку і подіям минулого, і тому, що відбувається нині.

 

М. ПАНЧЕНКО,
працівник Валківського краєзнавчого музею.

 
На знімку: Прокіп Федорович Грунь (фото з паспорта, знайденого в гімнастерці загиблого бійця).

Категорія: Наша історія | Переглядів: 260 | Додав: salal | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: