Головна » 2015 » Серпень » 1 » НА СТАРТІ РАДИКАЛЬНИХ РЕФОРМ (№ 62 від 1 серпня 2015 року)
17:15
НА СТАРТІ РАДИКАЛЬНИХ РЕФОРМ (№ 62 від 1 серпня 2015 року)

НА СТАРТІ РАДИКАЛЬНИХ РЕФОРМ

До участі у пленарному засіданні другої сесії Верховної Ради України, на якому розглядався внесений  Президентом України проект Закону «Про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади)», було запрошено п’ять голів обласних та стільки ж голів районних рад з усієї України, які  в  залі Парламенту представили Українську Асоціацію  районних та обласних рад (УАРОР). Від Харківщини до складу цієї делегації уві­йшли голова Харківської облради, президент УАРОР Сергій Чернов, а також голова Валківської районної ради, член Правління Асоціації Юрій Яцина, який і поділився своїми враженнями  від участі в роботі Верховної Ради:

- Саме Українською  Асоціацією райо­нних та обласних рад протягом року опрацьовувалися і вносилися пропозиції щодо конституційних змін, які мають забезпечити децентралізацію влади та успішну реформу місцевого самоврядування. А запропонований  і опрацьований проект змін до Конституції та історичне рішення парламенту в день 25-річчя ухвалення Декларації про державний суверенітет України мають  докорінно змінити державне управління  та місцеве самоврядування в державі, наблизивши послуги, ресурси, владу до народу.
Зміни до Конституції України стосуються, передусім, децентралізації державної влади в Україні та посилення конституційно-правового статусу місцевого самоврядування. Пропонується встановити, що адміністративно-територіальний устрій  грунтується  на засадах єдності та цілісності державної території, децентралізації влади, повсюдності та  спроможності місцевого самоврядування, сталого розвитку адміністративно-територіальних одиниць з урахуванням історичних, економічних, екологічних, географічних і демографічних особливостей, етнічних і культурних традицій.
Поданий Президентом України як  невідкладний і опрацьований депутатами законопроект направлено до Конституційного Суду України для одержання висновку щодо його відповідності вимогам ст. 157 і 158 Основного Закону. А доволі величним і зворушливим був момент, коли всі присутні в сесійній залі разом з керівництвом держави акапельно заспівали Гімн України.
Справив враження також і змістовний та емоційний  виступ Петра Порошенка під час пленарного засідання. Коментуючи найважливіші  моменти законопроекту, Президент  відзначив:
«Головне. Вперше в історії України і глава держави, і український уряд, який підтримує проект, добровільно поступаються величезним обсягом повноважень, які поки що належать до президентсько-урядової виконавчої вертикалі.
По-друге, ми ділимося не лише владою - ми ділимося  відповідальні­стю. І пряма норма оновленої Конституції вимагатиме, щоб будь-яка зміна компетенції органу місцевого самоврядування обов’язково здій­снювалася з одночасними відповідними змінами в розподілі фінансових ресурсів. Більше не буде абсолютно байдужого популізму, не підкріпленого фінансовим ресурсом, який лише обтяжує територіальні громади. Ця вимога ще не схвалена, але вже виконується. Ще на початку року ми внесли зміни до Бюджетного та Податкового кодексів, які в результаті на 40 відсотків збільшили доходи місцевих бюджетів.
По-третє, повноваження, які ми передаємо на рівень громад, а не областей, і, не дай Боже, на рівень якихось міфічних республік, саме громади, як то міста, села, селища та їхні об’єднання, є первинною, базовою, головною одиницею в системі адміністративно-територіального устрою України, його опорною конструкцією, його наріжним каменем. 
По-четверте, інститут голів державних адміністрацій, який нині призначається з Києва, пропонується ліквідувати. Оперативне управління областями і районами повністю переходить до обласних і районних виконавчих комітетів. Вони формуються радами відповідного рівня, що їх обирають люди. Виконкоми підзвітні і підконтрольні лише обраним радам відповідного рівня. Це те, про що давно мріяли прихильники місцевого самоврядування. Я підкреслюю - лише радам, а це означає - лише виборцям. Ні Президенту, ні уряду - лише народу. Всі ці кроки, цілком зрозуміло, наближають реальну владу до людей, образно кажучи, на відстань витягнутої руки. Крім того, належна повага до місцевих специфіки і традицій, які не суперечать загальнонаціональним інтересам та законам, зроблять нашу країну сильнішою та міцнішою», - зазначив Президент.
Передача повноважень на базовий рівень — рівень громади — дозволить зробити владу максимально ефективною, «без концентрації надповноважень», і забезпечити ефективний контроль з боку держави. Ця реформа є шляхом до побудови сучасної європейської демократичної держави, де основою є громадянин і громадянське суспільство.
Для нагляду за додержанням Конституції і законів України органами місцевого самоврядування в районах та областях вводиться новий інститут – інститут префектів. Вони не матимуть жодного стосунку до розпорядження бюджетними потоками, фінансовими ресурсами місцевого самоврядування. Вони не керуватимуть, а лише здійснюватимуть наглядові функції. 
Слід зауважити, що пропоновані законопроектом зміни повністю відповідають європейським та міжнародним стандартам, враховують відповідні висновки і зауваження Венеціанської Комісії та дадуть змогу забезпечити спроможність місцевого самоврядування і побудову ефективної системи територіальної організації влади в Україні.
Але Президент наголосив на принциповій позиції - децентралізації немає місця в таких сферах, як оборона, зовнішня політика, національна безпека, контроль за дотриманням громадянських прав та свобод.
Запропоновані конституційні зміни наблизять країну до європейських стандартів,  у Конституції буде закріплено право на повсюдність місцевого самоврядування, субсидіарність влади, коли жоден чиновник не зможе утримувати у себе повноваження, які мають бути передані вниз. Також зміни забезпечать фінансову самодостатність місцевого самоврядування: громади матимуть право на частину загальнонаціональних податків. 
Деякі норми Конституції, у разі ухвалення змін, набудуть чинності з 2017 року. У перехідних положеннях це буде зафіксовано. Зокрема, в результаті жовтневих виборів 2015 року будуть сформовані органи місцевого самоврядування на два роки. Потім відбудуться чергові вибори. І тоді вже з 2017 року почнеться відлік повноважень на чотири роки голів сільських, селищних, районних, обласних рад, міських голів, ліквідація районних, обласних державних адміністрацій, утворення виконкомів районних та обласних рад, початок роботи префектів та інші конституційні зміни. 
Цього дня у Верховній Раді України ми зустрілися з народним депутатом Олександром Біловолом та втрьох, разом з Сергієм Івановичем, обговорили актуальні питання і проблеми місцевого самоврядування як на регіональному, так і на субрегіональному, місцевому рівнях та намітили ряд спільних заходів і проектів щодо вирішення проблемних питань місцевого значення та масштабне обговорення і широку інформаційно-роз’яснювальну роботу серед населення щодо запропонованих змін до Конституції України в частині  децентралізації влади.


На знімку: Ю. Яцина, О. Біловол, С. Чернов.

Категорія: Влада, політика, суспільство | Переглядів: 266 | Додав: salal | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: