Головна » 2016 » Січень » 5 » НА СОТНЮ НЕВІДОМИХ СТАЛО МЕНШЕ (№ 3 від 5 січня 2016 року)
17:01
НА СОТНЮ НЕВІДОМИХ СТАЛО МЕНШЕ (№ 3 від 5 січня 2016 року)

НА СОТНЮ НЕВІДОМИХ СТАЛО МЕНШЕ

Стелу з іменами більш ніж ста радянських бійців, які загинули, визволяючи Новий Мерчик у 1943 році  і досі були невідомі  місцевим жителям, було нещодавно урочисто  встановлено на братській могилі визволителів села. Це стало підсумком пошукової роботи учнів Новомерчицького НВК, яка активно велася майже увесь минулий рік.
А поштовхом для пошуку стало звертання до нас у школу жительки Пермі Є.С. Карнаухової. Вона розшукувала місце поховання свого брата, про якого мала відомості, що він загинув у боях за Новий Мерчик на Валківщині. Імені цього бійця на братській могилі в нашому селі не виявилося. І ми почали пошук, зверталися до різних джерел, в тому числі  до інтернету.
Із знайдених там військових  донесень про втрати було складено списки бійців, які полягли за Новий Мерчик в лютому та вересні 1943 року.  І яким же було наше здивування, коли знайшлося більше сотні бійців, чиї імена на  братській могилі не значаться.
У пошуках нам дуже допоміг валкі­вчанин-краєзнавець М. Грановський. Допомагали й зовсім незнайомі люди. Наприклад, 17 імен розшукав і повідомив нам житель Казахстану, дід якого теж загинув у боях на Харківщині.
Новий Мерчик, як і увесь район, визволяли, як відомо, двічі. Перший наступ був з боку Баранового на  Підгірнівку в лютому 1943-го. Тоді свій подвиг здійснив Герой Радянського Союзу лейтенант С. Стеблинський. Його батарея знищила 16  німецьких танків. Саме тоді,  наприкінці лютого - на початку березня, тут точилися найзапекліші  бої і загинуло найбільше радянських солдатів, імена яких нам вдалося встановити.
Для увічнення їх пам’яті ми звернулися в сільську раду з пропозицією встановити додаткову стелу зі знайденими іменами визволителів. Депутати нас підтримали, а сільський голова В.І. Занкевич особисто потурбувався про виготовлення такої стели. І от на урочистому мітингу з нагоди річниці визволення Нового Мерчика відбулося її відкриття.
До пам’ятника прийшло багато мерчан, ветеранів, школярі і педагоги НВК. До земляків звернулися сільський голова, керівник нашої пошукової групи Н.П. Корецька, голова ветеранської організації села А.А. Плотник, а наша пошукова група презентувала невеликий монтаж про свою роботу. По тому В.І. Занкевич і Н.П. Корецька урочисто відкрили стелу з викарбуваними іменами 102 бійців-визволителів. Присутні вшанували пам’ять полеглих хвилиною мовчання, поклали квіти.
Але пошуківці вирішили, що на цьому  справу не завершено. Тож звернулися до настоятеля Покровського храму нашого села  отця Леоніда з проханням провести поминальну службу в пам’ять про полеглих воїнів.  Отець Леонід відгукнувся, і 14 жовтня, на престольне свято нашого храму, в присутності численних прихожан відслужив на братській могилі поминальну службу.
Тепер ми можемо з повним правом вважати свою справу завершеною - імена полеглих бійців встановлено, їх пам’ять увічнено, а душі пом’януто за християнським звичаєм.

К. ЦАПЕНКО, К. ЮЗЬКО,
члени пошукової групи Новомерчицького НВК.

Переглядів: 192 | Додав: salal | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: