Головна » 2015 » Серпень » 18 » МІСЦЕВІ ВИБОРИ-2015 (№ 67 від 18 серпня 2015 року)
17:07
МІСЦЕВІ ВИБОРИ-2015 (№ 67 від 18 серпня 2015 року)

МІСЦЕВІ ВИБОРИ-2015

ОСОБЛИВОСТІ НОВОГО ЗАКОНОДАВСТВА

    Днями набув чинності схвалений народними депутатами Верховної Ради України і підписаний Президентом України Петром Порошенком новий Закон України «Про місцеві вибори», опублікований  8 серпня 2015 року у парламентському виданні «Голос України».  Цей Закон визначає порядок організації та проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост.
    Про новели виборчого законодавства розповідає голова районної ради, член Правління Української Асоціації районних та обласних рад Юрій Яцина:

    - Особливістю України є те, що кожні нові вибори у нас проводяться  за новим Законом. До місцевих виборів 2015 року  залишається зовсім небагато часу, а з прийняттям такого Закону депутати затягували, що загрожувало зірвати процес народного волевиявлення. Місцеві вибори мають відбутися точно у визначений Конституцією України термін – 25 жовтня, в останній тиждень жовтня п’ятого року повноважень обраних рад.  Окрім цього,  на цих виборах буде протестована нова виборча система, яка раніше в Україні ніколи не застосовувалася.
    Місцеві вибори відбуватимуться наступним чином: 
     - депутати сільських, селищних рад проходитимуть за мажоритарною системою відносної більшості в одномандатних виборчих округах; 
    - депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах рад проходитимуть за пропорційною виборчою системою у багатомандатному виборчому окрузі за виборчими списками місцевих організацій політичних партій із закріпленням кандидатів за територіальними виборчими округами, на які поділяється багатомандатний виборчий округ, що збігається з територією Автономної Республіки Крим, відповідної області, району, міста, району в місті; 
   - міських голів (міст, кількість виборців у яких дорівнює або є більшою за 90 тисяч), обиратимуть за мажоритарною системою абсолютної більшості в єдиному одномандатному виборчому окрузі; 
   - сільських, селищних, міських (міст, кількість виборців у яких є меншою ніж 90 тисяч) голів, - за мажоритарною системою відносної більшості в єдиному одномандатному виборчому окрузі. Вибори старост проходитимуть за аналогічною системою. 
    Виборчий процес включає такі етапи:
1) утворення одномандатних, територіальних виборчих округів;
2) утворення (у разі необхідності), формування складу територіальних виборчих комісій, утворення дільничних виборчих комісій;
3) складання списків виборців, їх перевірка та уточнення;
4) висування та реєстрація кандидатів;
5) проведення передвиборної агітації;
6) голосування у день виборів;
7) підрахунок голосів виборців, установлення підсумків голосування і результатів місцевих виборів.
    Основна новація закону — це запровадження мажоритарної системи абсолютної більшості на виборах міських голів у містах, де кількість виборців перевищує 90 тисяч, та пропорційної виборчої системи за відкритими партійними списками на виборах депутатів. При цьому, окрім голосування за партію, виборець зможе підтримати конкретного кандидата, якого політична сила висуває у окрузі на виборах певного рівня.
     Чергові місцеві вибори призначатимуться не пізніше, ніж за 90 днів до дня виборів, позачергові місцеві вибори призначатимуться не пізніше, ніж за 60 днів до дня виборів. 
    Загальний склад (кількість депутатів) місцевої ради становить при чисельності виборців:
1) до 1 тисячі виборців - 12 депутатів;
2) від 1 до 3 тисяч виборців - 14 депутатів;
3) від 3 до 5 тисяч виборців - 22 депутати;
4) від 5 до 20 тисяч виборців - 26 депутатів;
5) від 20 до 50 тисяч виборців - 34 депутати;
6) від 50 до 100 тисяч виборців - 36 депутатів і т.д.
    Також законом встановлюється виборчий бар’єр у 5% голосів виборців, поданих за виборчі списки місцевих організацій партій в межах багатомандатного округу. Це забезпечить розвиток партійного будівництва в Україні. Політичним проектам-одноденкам, організаціям екстремістського і сепаратистського спрямування не місце в органах місцевого самоврядування.
    Кількість голосів виборців, отриманих місцевою організацією партії та кандидатом, висунутим нею у відповідному територіальному окрузі, визначає рівень особистої підтримки кандидата. Відповідно, в залежності від цієї підтримки визначатиметься рейтинг кандидата у виборчому списку місцевої організації партії.    Також нова норма, що представництво осіб однієї статі у виборчих списках кандидатів у депутати місцевих рад у багатомандатних виборчих округах має становити не менше 30 відсотків загальної кількості кандидатів у виборчому списку. 
    Черговість кандидатів у депутати у виборчому списку від місцевої органі­зації партії, яка має право на участь у розподілі депутатських мандатів у цьому окрузі, визначається рішенням територіальної виборчої комісії шляхом формування та затвердження виборчого списку місцевої організації партії. У зазначеному виборчому списку місцевої організації партії кандидати у депутати (крім першого за номером, який не закріплений за територіальним виборчим округом) розташовуються в порядку зменшення відсотку голосів виборців, поданих за відповідну місцеву організацію партії у територіальних виборчих округах, за якими були закріплені кандидати, від загальної кількості голосів виборців, поданих за всі місцеві організації партій у відповідних територіальних виборчих округах. У разі, якщо отримані відсотки є рівними у кількох кандидатів, вони розміщуються у виборчому списку в порядку зменшення кількості голосів виборців, поданих за місцеву партійну організацію
    Важливою новацією є також механізм відкликання депутатів. Такий механізм примусить депутатів стати більш відповідальними перед виборцями. Новий закон передбачає також зменшення кількості депутатів місцевих рад. 220-тисячна армія депутатів скоротиться як мінімум на третину. Самовисуванцями можуть бути тільки кандидати на посади голови сільської, селищної ради, кандидати в депутати в ці ж ради. Міські голови  висуваються тільки партіями та обираються в два тури, якщо у першому турі один з кандидатів не набере більш 50%.
    Запрошую всіх посадовців місцевого самоврядування та органів виконавчої влади, депутатів місцевих рад, виборців району активно вивчати новели зміненого виборчого законодавства.
    Закликаю всіх учасників виборчого процесу до толерантності, взаємоповаги, дотримуватись виключно законних процедур з тим, щоб місцеві вибори у районі пройшли чесно та демократично і забезпечили вільне волевиявлення громадян Валківщини!  

 

Категорія: Влада, політика, суспільство | Переглядів: 729 | Додав: salal | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: