Головна » 2015 » Липень » 7 » ХРИСТИЯНСЬКІ СВЯТА БЕЗ ТРАДИЦІЙ ЯЗИЧНИЦТВА (№ 55 від 7 липня 2015 року)
02:03
ХРИСТИЯНСЬКІ СВЯТА БЕЗ ТРАДИЦІЙ ЯЗИЧНИЦТВА (№ 55 від 7 липня 2015 року)

ХРИСТИЯНСЬКІ СВЯТА
БЕЗ ТРАДИЦІЙ ЯЗИЧНИЦТВА

Різдво Іоана Предтечі, яке припадає  на 7 липня, є одним із дуже небага­тьох свят православного церковного календаря, коли святкується подія народження особи, що прославляється. Дійсно, в назвах інших християнських свят слово «різдво», тобто народження, зустрічається лише двічі - йдеться про Різдво Христове та Різдво Пресвятої Богородиці.

Пророк Іоан Хреститель після Діви Марії найшанованіший святий. Він був сином священика Захарії і праведної Єлисавети. Як розповідає євангеліст Лука, архангел Гавриїл, явившись Захарії в храмі, сповістив йому про майбутнє народження сина, про якого вони до похилого віку просили Бога в молитвах.

Милістю Божою Іоан уникнув смерті серед тисяч немовлят у Віфлеємі.  Виріс у пустелі, постом і молитвою готуючи себе до великого служіння, і залишався там до того часу,  коли в тридцятилітньому віці Господь призвав його до проповіді єврейському народу. Підкоряючись цьому покликанню, пророк Іоан з’явився на берегах річки Іордану, щоб підготувати народ до  прийняття очікуваного Месії - Христа. До річки перед святом очищення для релігійного  омивання стікалася велика кількість людей. До них і звернувся Іоан, проповідуючи покаяння і хрещення заради очищення від гріхів. Суть його проповіді полягала в тому, що  перш, ніж омитися зовні, люди повинні  морально очиститися і таким чином підготувати себе до прийняття Євангелія.

Іоан Хреститель безстрашно й суворо викривав пороки як простих людей, так і сильних світу цього,  в тому числі й царя Ірода. Від цього й постраждав - мечем йому було відсічено голову.

Свято Різдва  Іоана Предтечі співпадає у часі з язичницьким святом Івана Купала. Воно не випадково відзначається в час літнього сонцевороту. Купала - свято Ярили, божества сонця. Сонечко йде на спад, убуває, і його  треба «підгодувати». Тому в усіх солярних культах обов’язково приносилися жертви - птахи, тварини, а часом і люди спалювалися, щоб їх енергією «сонце підживилося і не померло». Дим жертовного вогнища, за язичницькими віруваннями - найшвидший спосіб «доставки» енергії жертв на небо. Саме тому в ніч на Купала заведено палити вогнища.

З цим же пов’язаний і звичай плигати через вогнище. Вибрати людську жертву не наважувався часом і жрець, тому хлопці й дівчата плигали через вогнище, доки хтось не падав у нього. (Цікаво, чи знають ті, хто зараз стрибає через вогонь, що вони зображають потенційних мерців?). Після принесення жертв починалися оргії. І вважалося, що це - не  перелюбство, а радісна жертва богам. Яким богам? Для православної людини відповідь гранично зрозуміла - демонам. Адже Бог Істинний є Бог чистоти і святості.

Тривожний знак нашого часу - спроба привести елементи язичництва в християнські свята. На Святки у нас ворожать, на Трійцю плетуть вінки, на Петра і Павла - танцюють і гуляють. Тобто  свята, за суттю своєю християнські, позбавляються духовного і виховного навантаження. Що ж, якщо комусь хочеться стати язичником -  будь-ласка, у нас держава вільна. Та відроджуючи традиції з язичницьким корінням, необхідно сказати про це людям всю правду, щоб вони могли зробити свідомий вибір. Недомовки тут - це той же обман.

Настоятель храму Різдва Іоана  Предтечі с. Сніжкова ієрей
Олександр ГРИГОР’ЄВ.

Переглядів: 201 | Додав: salal | Рейтинг: 2.0/1
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: