Головна » 2016 » Січень » 9 » КАЛЕНДАР ІСТОРИЧНИХ І ПАМ'ЯТНИХ ДАТ ВАЛКІВЩИНИ (№ 4 від 9 січня 2016 року)
17:00
КАЛЕНДАР ІСТОРИЧНИХ І ПАМ'ЯТНИХ ДАТ ВАЛКІВЩИНИ (№ 4 від 9 січня 2016 року)

КАЛЕНДАР ІСТОРИЧНИХ І ПАМ'ЯТНИХ ДАТ ВАЛКІВЩИНИ

380 років тому
1636 – бєлгородський воєвода Афанасій Тургєнєв сповістив царя Михайла Федоровича Романова про існування татарського перелазу в урочищі Валки, вважаючи за необхідне збудувати на цьому місці острог.

370 років тому
1646 – збудовано Можеський острог, який складався з чотирьох стін та чотирьох веж (інші назви – Валківський острог, Можеський Валківський острог, Можеське місто Валки).

350 років тому
1666 – у день Святої Трійці татари напали на Валки, взявши в полон більше ста людей.                            

330 років тому
1686 – перший напад татар на слободу Хмельова (сучасна назва – Високопілля). Половину жителів забрано в полон.

325 років тому
1691 – власником села Всесвятського (Старого Мерчика) став ізюмський полковник Федір Володимирович Шидловський (справжнє прізвище – Шилов).

305 років тому
1711 – спустошливий напад татар на валківські землі. Спалені Покровська церква в Огульцях, храм Архистратига Михаїла в Перекопі, Свято-Миколаївська церква у Хмельовій, зруйноване село Всесвятське разом із усіма забудовами маєтку Шидловських; 
- селом Всесвятським на короткий час заволодів прибулий на Слобожанщину молдовський князь Дмитро Кантемір.

300 років тому
1716 – у слободі Черемушній збудовано перший дерев’яний Преображенський храм. 

280 років тому
1736 - російський князь Кантакузін купив у валківського козака Ф. Шапошникова невеликий хутір на 50 дворів у верхів’ї річки Водопій, назвавши його Кантакузівським (сучасна назва – село Кантакузівка).

275 років тому
1741 – у селі Попівка Сумського повіту Харківської губернії (нині село Залізняк Сумського району Сумської області) народився Олександр Паліцин – архітектор, поет, просвітитель Слобожанщини. У старомерчицькому маєтку Шидловських спроектував парк в англійському стилі.

270 років тому
1746 - у селі Сніжків Кут збудовано дерев’яну Іоано-Предтечівську церкву.

260 років тому
1756 - 1 січня у  Левендалівці народився Василь Снєсарєв – протоієрей, учитель Закону Божого у Валківському повітовому училищі, який 47 років був настоятелем валківської Соборно-Преображенської церкви,   улюблений учень філософа Григорія Сковороди.

255 років тому
1761 - у селі Дорофіївці збудовано дерев’яну Різдво-Богородицьку церкву.

250 років тому
1766 - серпень – відбулося велике повстання козаків проти кріпосного гноблення у Черемушній та Огульцях, жорстоко придушене військом з Харкова
- значні площі землі в Ков’ягах захопили поміщики-дворяни підпрапорний Чорноглазов та відставний сотник Романовський.
235 років тому
1781 –  21 вересня – наказом Катерини ІІ затверджено герб Валок;
- У Черемушній з’явилася перша винокурня у селянина Вольвача.

225 років тому
1791 – у Москві народився Петро Соколов – знаменитий російський художник, академік акварельного портретного живопису Імператорської Академії мистецтв, який у 1848 році працював у Старомерчицькому маєтку графині Наталії Орлової-Денисової, де помер від холери. Автор трьох прижиттєвих портретів Олександра Пушкіна.

220 років тому
1796 – Харківське намісництво перейменовано у Слобідсько-Українську губернію. Місто Валки тимчасово (на 2 роки) стало безповітовим містом прямого губернського підпорядкування;
- у селі Кантакузовому (Софійську) збудовано дерев’яну Захарієвську церкву.

210 років тому
1806 - 19 грудня у селі Хмельовій (сучасна назва Високо­пілля) освячено кам’яну Миколаївську церкву, яка збереглася до наших днів. У цьому ж році в селі відкрито церковно-парафіяльну школу.

205 років тому
 1811 - 21 жовтня генерал-губернатор Слобідсько-Української губернії Іван Бахтін наказав влаштувати у Валках міську лікарню для обслуговування хворих військовослужбовців та затвердив кошторис на утримання в ній п’яти ліжок.

200 років тому
1816 - 12 листопада у Валках освячено кам’яну Успенську церкву

195 років тому
1821 – 18 жовтня у Валках освячено кам’яну Благовіщенську церкву.

185 років тому
1831 – Валківським повітом прокотилася епідемія холери, якій протистояв лікар Микола Романовський. Хвороба забрала кілька тисяч людських життів.

180 років тому
1836 – 20 липня у церкві Всіх Святих, що знаходиться у Старому Мерчику, відбулося вінчання Федора Шидловського  – сина Григорія Шидловського – з донькою полтавського поміщика Анастасією Апостол;
- Слобідсько-Українська губернія остаточно перейменована у Харківську губернію;
- в журналі «Московский наблюдатель» вперше опубліковано оповідання «Майоре, майоре!» Ізмаїла Срєзнєвського, в якому викладена історія валківського кохання Григорія Сковороди.

175 років тому
1841 - 17 березня у Черемушній народилася українська письменниця Марія Вольвач (псевдонім Маруся Вольвачівна).

170 років тому
1846 – помічник аптекаря Олександр Роше відкрив у Валках першу аптеку;
- Григорій Спаський видав словесний опис географічної карти Росії і навколишніх земель, в якому назвав Валки містом, що виникло раніше від найстаріших слобідських –  Бєлгорода та Цареборисова (с.Червоний Оскол Ізюмського району), заснованих у 1593 та 1600 роках відповідно. 

165 років тому
1851 – у селі Михайлівці збудовано кам’яну Троїцьку церкву, зображення якої дійшло до наших днів.

160 років тому
1856 – на Орловщині народився Василь В’язмітінов - український живописець, який з 1886 до 1909 року проживав на хуторі Гринівка (частина Черемушної).

155 років тому
1861 – поміщик Базилевський заснував хутір Базилевський (з 1910 року - село Олександ­рівка);
- у Минківці відкрито початкове училище;
- У Валках почав працювати чавунно-ливарний цех та цех гончарів, що об’єднував 42 гончарні майстерні;
- для придушення виступів селян  проти земельної реформи командир Харківського батальйону внутрішньої охорони підполковник Деллесгаузен увів війська в села Сніжків Кут (сучасна назва Сніжків) та Бєльцево (сучасна назва Дорофіївка).

150 років тому
1866 – 1 жовтня у Валках народився Григорій Кашпур – художник, іконописець, оформлювач іконостасу у валківській церкві Різдва Богородиці;
- обрано першого голову Валківської повітової земської управи – надвірного радника Олександра Романовича Шидловського.

145 років тому
1871 - 9 жовтня інженер-залізничник, колезький радник Євген Духівський купив дворянську садибу у Старому Мерчику;
- архітектор харківської єпархії Федір Данилов розробив проект розширення Свято-Миколаївського храму у слободі Хмельовій.

140 років тому
1876 - у Черемушній збудовано дерев’яну Іоано-Богословську церкву; 
- у Сидоренковому відкрито земське училище;
- почалося будівництво залізничної колії від Люботина до Полтави через Огульці, Ков’яги та Коломак.

135 років тому
1881  - лютий – газета «Харьковские ведомости» назвала Валки найохайнішим містом губернії;
- відкрито Валківське міське народне училище, яке називали «білою школою» за кольором побілених стін;
- відкрито земське училище у Новому Мерчику на кошти поміщика Євгена Духівського.

130 років тому
1886 – 5 вересня народився у Михайлівці (тепер Мельниківська сільська рада) Олександр Гундер – видатний український хімік, доктор хімічних наук, професор, викладач Харківського політехнічного інституту, ініціатор створення першої в СРСР пересувної хімічної лабораторії.

125 років тому
1891 - 4 липня  у Валках народився український письменник Петро Панч, автор автобіографічної повісті про Валки «На калиновім мості»;
- головою Валківської повітової земської управи обрано інженера  Миколу Єнішерлова, за ініціативи якого у Валках було збудовано приміщення для жіночої гімназії, ремісничого училища, споруджено лікарняне містечко, відкрито земські народні училища в повіті;
- наказом Олександра ІІІ садиба в Старому Мерчику оголошена заповідником.

120 років тому
1896 – 12 серпня у м. Лебедині Харківської губернії народився Михайло Клоков (літературний псевдонім Доленго) – видатний український біолог, літературний критик, поет, життя якого було пов’язане з Валками, автор вірша «Валківська хата», присвяченого народному артисту УРСР валківчанину Миколі Частію;
- 14 вересня у Валках пройшла перша виставка верхових коней, на якій було представлено 75 коней;
- у Валках відкрито народну бібліотеку-читальню, першим бібліотекарем якої був дворянин Микола Кудрявцев;
- у Валках встановлено нумерацію будинків, присвоєно назви вулицям і провулкам та споруджено міський ставок;
- у Нижньому Новгороді відбулася виставка виробів валківських чоботарів.

115 років тому
1901 – 27 грудня у Старому Мерчику народився Юрій Орленко - відомий український хірург, доктор медичних наук, професор.  З 1965 до 1970 р. завідував  кафедрою госпітальної хірургії Харківського медичного університету;
- у Мельниковому відкрито земське початкове училище.

110 років тому
1906 - 1 вересня у Валках на масиві Коржівка відкрито початкове училище, яким 15 років завідував відомий педагог Василь Семикрас. Після його смерті школу очолила його дружина Євстафія Семикрас;
- 26 вересня у Ков’ягах освячено дерев’яний храм Різдва Пресвятої Богородиці, який зберігся до сьогоднішніх днів;
 - 7 грудня у Сніжкові народилася Катерина Твердохліб – заслужений працівник сільського господарства УРСР, Почесний громадянин Харківської області;
- 18 грудня у Валках народилася Алла Іванова –  одна з перших жінок – архітекторів в Україні, заслужений архітектор УРСР, член спілки архітекторів України, художниця. Донька валківського лікаря Данила Іванова;
- у Старому Мерчику народився Анатолій Єременко – український державний діяч. У 1941 -1946 роках - директор Харківського авіаційного інституту, в 1965 – 1970 роках - міністр місцевої промисловості УРСР.

105 років тому
1911 – в Огульцях відкрито земське училище;
- 25 жовтня у Валках народився Іван Скотар – валківський краєзнавець, один із організаторів музейної справи в районі, Почесний громадянин Валок, автор краєзнавчого нарису «Валківська старовина».

100 років тому
1916 – 30 січня у Благодатному народився Григорій Полтавський – педагог, освітній діяч. У 1953-1958 рр. – директор Валківської середньої школи;
- 25 липня у Коломаці  народився Мусій Бондар – заслужений механізатор сільського господарства УРСР. Випускник Валківської автотранспортної школи та школи механіків машинно-тракторної станції. Працював механіком та інженером колгоспу ім. Леніна в Ков’ягах;
- 15 вересня відкрито земське початкове училище у Перепелицівці Минківської волості;
- відкрито початкове училище у Паньківці Огульцівської волості;
- у Валках відкрито сільськогосподарську школу;
- у Валках відбувся концерт відомого оперного співака Леоніда Новського - випускника церковно-парафіяльної школи Соборно-Преображенського храму.
95 років тому
1921 -21 березня у Левендалівці народився Борис Жуков – український художник-живописець;
- 13 жовтня до Валок зі Старого Мерчика переведено дитячий будинок;
- у  Валках відкрито індустріально-технічну профшколу;
- у Старому Мерчику на деревообробному комбінаті створено оркестр народних інструментів.

 

Підготувала Т. ЛАБАЗОВА, співробітник Валківського краєзнавчого музею.

(Далі буде).

Категорія: Наша історія | Переглядів: 337 | Додав: salal | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: