Головна » 2015 » Грудень » 1 » ЯКЩО ДО СПЛАТИ КВИТАНЦІЇ "НУЛЬ" (№ 99 від 1 грудня 2015 року)
17:04
ЯКЩО ДО СПЛАТИ КВИТАНЦІЇ "НУЛЬ" (№ 99 від 1 грудня 2015 року)

ЯКЩО ДО СПЛАТИ КВИТАНЦІЇ "НУЛЬ"

Із травня 2015 року, відколи почав діяти новий і значно спрощений порядок призначення  житлових субсидій, з даного питання до управління  праці та соціального захисту населення Валківської райдержадміністрації надійшло 4133 звернення від мешканців району. Субсидії на даний час  призначено 3813 особам. Із них 1021 житлову субсидію громадянам, які користувалися ними минулого року, було  призначено автоматично.
Тільки в листопаді до УПСЗН було подано більше 700 заяв щодо призначення субсидій на оплату житлово-комунальних послуг, що в дев’ять разів  перевищує кількість звернень за аналогічний період  минулого року.

Безперечно, з нинішніми тарифами на ЖКП, зокрема на газ, оплатити їх вартість, особливо в опалювальний період, без житлових субсидій для переважної більшості громадян просто нереально. Та й порядок призначення субсидій спрощено настільки, що не скористається цим правом хіба що лінивий. Максимально  доступною є й процедура оплати житлово-комунальних послуг для користувачів субсидіями. Але...
Отримавши в жовтні платіжні документи за користування ЖКП, багато  споживачів побачили в них нульові суми до сплати. Переважно це стосується квитанцій за природний газ. Дехто відверто зрадів такій “шарі”. Але деякі громадяни занепокоїлись і, розуміючи, що, як твердить народна  мудрість, безплатний сир буває тільки в мишоловці, почали допитуватися у відділі субсидій та в зверненнях до редакції, чи потрібно ж платити за газ, якщо в платіжному документі до оплати  зазначено “нуль”, бо вся вартість  використаного за жовтень газу оплачена за рахунок  призначеної субсидії.
На жаль, однозначної відповіді на це наразі не дають ні районні, ні обласні спеціалісти служби призначення субсидій, ані законодавчі акти, що регулюють ці питання.
І ось чому. У попередні роки щомісяця проводилися звірення по фактичних показниках використаних ЖКП, а надміру перераховані кошти  поверталися в бюджет. Зараз проведення таких розрахунків законодавством не передбачено. Чи будуть вони здійснюватися по завершенню опалювального періоду, або календарного року, теж не зрозу­міло. Отож на даний час сума призначеної субсидії нерідко повністю покриває фактично використану споживачем  вартість послуги і, як результат, він  отримує платіжку, де зазначено нульові цифри до оплати.
Але при цьому не слід забувати про таке поняття, як обов’язкова частка платежу. Пунктом 15 діючого Положення про порядок  призначення та надання населенню субсидій чітко визначено: “Громадяни, яким призначено субсидію для  відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, зобов’язані щомісячно сплачувати свою обов’язкову частку витрат на оплату цих послуг. У разі, коли вартість  фактично використаної послуги менша, ніж обов’язкова частка витрат на оплату цієї послуги, громадяни сплачують її фактичну вартість”.
Як бачимо, обов’язкової частки платежу ніхто не скасовував. А суми, обов’язкові до сплати по кожному  виду отриманих послуг, зазначені у повідомленнях  про призначення субсидій.
Та тільки у наступному реченні  цього ж пункту Положення йдеться про  таке: “Сума субсидій, яку  структурними підрозділами з питань соціального захисту  населення було  переказано на рахунки виконавців (виробників) житлово-комунальних послуг для оплати їх вартості в розмірі соціальних нормативів, і яка не використана домогосподарством внаслідок економії споживання послуг, зараховується  виконавцем (виробником) як оплата послуг, у тому числі обов’язкової частки платежу домогосподарства, на наступні розрахункові періоди”. З цього, принаймні, не зовсім зрозуміло, що ж вважати наступним розрахунковим періодом, і як здійснюватимуться по завершенню такого періоду остаточні розрахунки.
Як підсумок, слід зазначити, що більш логічно і розумно все ж таки платити щомісяця визначену обов’язкову частку платежу, або вартість фактично використаної послуги, якщо вона менша, ніж зазначена в повідомленні про призначення субсидії обов’язкова частка витрат на оплату цієї послуги. Бо навіть, якщо припустити, що сума  субсидії, не використана внаслідок економного споживання послуг, таки буде зарахована як оплата послуг на наступні  розрахункові періоди,  сплачені вами як обов’якова частка платежу кошти ляжуть на ваші  розрахункові рахунки як авансова переплата.
А от повіривши “нулям” у платіжках і не сплачуючи визначеної обов’язкової частки, користувач субсидією по завершенню розрахункового періоду ризикує отримати платіжку з кількома тисячами боргу. Бо, як уже зазначалося, поняття “обов’язкова частка платежу” ніхто не скасовував.

 

І. Терещенко.

 

Категорія: Консультпункт | Переглядів: 932 | Додав: salal | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: