Головна » 2015 » Липень » 21 » ЯК СКАСУВАТИ АБО ЗМІНИТИ ЗАПОВІТ (№ 59 від 21 липня 2015 року)
17:00
ЯК СКАСУВАТИ АБО ЗМІНИТИ ЗАПОВІТ (№ 59 від 21 липня 2015 року)

ЯК СКАСУВАТИ АБО ЗМІНИТИ ЗАПОВІТ

Заповіт – це особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті. Право на заповіт має фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Таке право здійснюється особисто, вчинення заповіту через представника не допускається. Заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин. Заповідач має право скласти заповіт щодо усієї спадщини або лише її частини, охопити заповітом права та обов’язки, які йому належать на момент складення заповіту, а також ті права та обов’язки, які можуть йому належати у майбітньому.

За життя заповідач має право без зазначення причин позбавити права на спадкування будь-яку особу з числа спадкоємців за законом, але він не може позбавити права на спадкування осіб, які мають право на обов’язкову частку у спадщині згідно зі ст.1241 ЦК України.

Крім того, заповідач має право змінити складений заповіт або взагалі його скасувати, при цьому він не повинен зазначати причини, з яких змінено чи скасовано заповіт, і не зобов’язаний погоджувати свої рішення з цих питань ні з ким, а також ставити до відома спадкоємців, зазначених в заповіті, про скасування чи зміну цього заповіту (ст.1233 - 1236 ЦК України).

Скасування заповіту здійснюється за заявою заповідача про скасування заповіту, справжність його підпису на якій засвідчується нотаріально. Юридичним наслідком такої заяви є те, що коли в подальшому заповідач не складе нового заповіту, спадкування буде здійснюватися за Законом.

Заповідач має право у будь-який час скласти новий заповіт. У цьому випадку складений пізніше заповіт скасовує попередній заповіт повністю або у тій частині, в якій він йому не суперечить.

Крім скасування заповіту повністю або в частині, заповідач може внести до заповіту зміни із збереженням чинності попереднього заповіту в цілому. Предметом змін до запо­віту може бути доповнення переліку заповіданого майна, внесення положення про заповідальний відказ, підпризначення спадкоємця, призначення виконавця заповіту, розпорядження щодо ритуалу обряду поховання тощо. Внесення змін до заповіту здійснюється виключно новим заповітом.

Закон не лімітує ні кількості складених і скасованих заповітів, ні часу, що має минути між складанням та скасуванням заповіту.

Заповідач до своєї смерті залишається власником майна чи майнових прав, щодо яких складено заповіт. Це означає, що заповідач за свого життя може розпорядитися майном, зазначеним у заповіті, в будь-який спосіб: продати, подарувати, укласти щодо нього договір довічного утримання, передати в заставу тощо.

В. Клемпарська, 
головний спеціаліст відділу з питань нотаріату ГТУ юстиції в області.                               

Категорія: Консультпункт | Переглядів: 819 | Додав: salal | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: