Головна » 2015 » Вересень » 8 » ІМЕНА НА ОБЕЛІСКАХ (№ 73 від 8 вересня 2015 року)
17:01
ІМЕНА НА ОБЕЛІСКАХ (№ 73 від 8 вересня 2015 року)

ІМЕНА НА ОБЕЛІСКАХ

   Серед провідних напрямків діяльності кожної ветеранської організації - збереження пам’яті про Велику Вітчизняну війну, участь у патріотичному вихованні школярів, донесення до них історичної правди про воєнні події та значення Перемоги  нашого народу, догляд за солдатськими похованнями. От  і ветеранська організація Шарівки проводить таку роботу спільно з сільською радою, школою, місцевими жителями.
    На території нашої сільради є дві братські могили полеглих воїнів з пам’ятниками - у Шарівці і Шевченковому. У брат­ській  могилі на центральній садибі поховано 177 бійців, які в 1943 році визволяли Шарівку і прилеглі села від фашистських окупантів. Тут же увічнено пам’ять земляків, які загинули на фронтах війни. Всього на меморіальній плиті викарбувано 251 прізвище односельців, причому значаться практично всі прізвища, які є зараз в Шарівці й інших селах ради. А це означає, що майже кожен двір, кожна родина втратила на війні когось із рідних. Найбільше полеглих земляків на прізвища Пересада - 8 осіб, Хворост - 11, Варич, Зюбан, Петренко - по 12, Свинар - 14, Буцький - 15 осіб. З цього можна зробити висновок, які з наших сіл втратили на фронті найбі­льше своїх жителів - Хворостове, Свинарі, Буцьківка, Шарівка.
    У братській могилі Шевченкового покояться 82 бійця - визволителя села.  Свого часу сюди були перепоховані також останки радянських солдатів, похованих у Хворостовому.
   Ці меморіальні місця - предмет постійної нашої уваги. Сільрада і ветеранський актив впорядковують їх, при потребі ремонтують, фарбують. Обов’язково приходимо сюди всією вдячною громадою з квітами під час святкових урочистостей, коли відзначаємо річниці Великої Перемоги і визволення села від фашистських загарбників, віддаючи данину нашої  пам’яті.
   Цього року було суттєво оновлено пам’ятник у шевченковому, виконано ремонт, якого він потребував, а ПСП «Шарівка» (генеральний директор О.В. Ступак) подбало про виготовлення і встановлення нової меморіальної  дошки з іменами воїнів.
   Крім цих меморіальних місць, є в нас ще кілька солдатських поховань, які ветеранський актив не випускає з поля своєї уваги. В одному  покоїться невідома медична сестра, яка загинула  у вересні 1943 року, коли радянські війська визволяли Шарівку. Місцеві жителі її поховали. Але чому окремо від інших полеглих у бою солдатів і як було її ім’я, зараз уже невідомо.
   Так само не знаємо ми й імен  восьми радянських розвідників, які перед визвольним наступом на Шарівку прийшли сюди, очевидно, збираючи відомості про розташування ворожих військ. Місцеві поліцаї вистежили їх, повідомили окупантам, а ті схопили розвідників і розстріляли. Принаймні так розповідають цю історію сільські старожили.
    Жителі Прачів, де в лісосмузі біля залізниці знаходяться обидва ці поховання, постійно опікуються ними, доглядають, саджають квіти, самі встановили огорожі і невеликий пам’ятник на могилі розвідників. Шкода тільки, що імена похованих там бійців і медсестри так і залишаються нам не відомими.
   І вже в повоєнний час на  своїй малій батьківщині, в Буцьківці, знайшов останній спочинок наш земляк - герой Радянського Союзу Йосип Іванович Буцький. Його поховання доглядають рідні. Та й ветеранська організація, і сільська рада приділяють йому належну увагу, віддають данину пам’яті і шани.
   Вшанували пам’ять наших полеглих земляків і визволителів ми всією громадою і на урочистостях з нагоди 72-ї річниці визволення Шарівки.

Л. ЦИБУЛЬНИК,
голова ветеранської організації Шарівки. 

 

Категорія: Без категорії | Переглядів: 233 | Додав: salal | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: