Головна » 2015 » Липень » 11 » ГОЛОВНИЙ ЕКЗАМЕН РОКУ (№ 56 від 11 липня 2015 року)
17:17
ГОЛОВНИЙ ЕКЗАМЕН РОКУ (№ 56 від 11 липня 2015 року)

ГОЛОВНИЙ ЕКЗАМЕН РОКУ

Кожна жнивна кампанія стає для аграріїв головним екзаменом року. Адже хліб як основний наш продукт і найбільше багатство є мірилом і запорукою економічної стабільності сільгосппідприємств і держави в цілому. Тож до збиральної кампанії господарства готуються з усією відповідальністю і ретельністю.

Нинішнього рільничого сезону, за свідченням фахівців, погодні умови є основним фактором, що визначає початок і проведення хлібозбирання. Жнива очікуються більш складними і напруженими, ніж минулі, і погодній фактор відіграв  тут не останню роль.

Так, тривала посушлива  і спекотна погода в травні-червні заважала росту і формуванню колосових. Негативно вплинула вона і на сою. В одному господарстві загинули повністю всі  її посіви - більше 100 гектарів. Довгождані дощі наприкінці червня принесли не тільки необхідну вологу полям, а й стихійні явища. Та й початок липня без них не обі­йшовся. В районі прой­шли інтенсивні дощі, місцями - з градом. Загалом за п’ять днів у районі випало в середньому 57,5 міліметра опадів - майже місячна норма. Все  це спричинило пошкодження посівів зернових, соняшнику, кукурудзи та вилягання хлібів на значній площі. Цей фактор потрібно враховувати, визначаючи тактику жнивування, бо і темпи, і якість збиральних робіт такий стан посівів ускладнить.

Крім того,  чекає агроформування і більший обсяг робіт, бо цього року хлібний клин району розширився майже на третину порівняно з минулорічним  і складає 26,8 тисячі гектарів за всіма категоріями господарств, включаючи населення. В тому числі площа озимої пшениці становить 18,3 тисячі гектарів (у агроформуваннях близько 15 тисяч гектарів).

На збиранні ранніх зернових культур планується задіяти 121 комбайн, у тому числі 17 залучених. На цю пору збиральна техніка практично готова до роботи. Використовують у господарствах переважно комбайни марки «Дон-1500», «Нива», Колос», «Єнісей». Збільшується кількість комбайнів європейських і американських виробників, їх маємо більше чверті загальної кількості.

За останні 1,5 року комбайновий парк поповнили 6 нових комбайнів, у тому числі нинішнього року 2 комбайни придбали ПСП «Маяк» і СВК «Дружба». Поступово вибуває техніка, термін експлуатації якої перевищує 10-15 років, її заміняють нові машини. Пальне-мастильними матеріалами для  жнив район забезпечений на 93 відсотки.

Передбачається, що загальний денний виробіток збиральних агрегатів становитиме в середньому 2420 гектарів, середнє навантаження на один комбайн 221 гектар, це менше за обласний показник.

За сприятливих погодніх умов збирання ранніх зернових і зернобобових культур плануємо провести за 10-12 днів. У ці терміни ще й тому важливо вкластися, що кожен день затягування обмолоту зменшує врожайність на 8-10 центнерів. До того ж слід врахувати, що практично одночасно дозріватимуть й інші ярі культури, збирання яких теж не можна буде відкладати і затягувати. Отож пора для аграріїв починається справді гаряча.

Зберіганням і досушуванням збіжжя в районі займаються два хлібоприймальні підприємства - ТОВ «Гутянський елеватор Ков’ягівська дільниця» і ТОВ «Ков’ягівське». Прийняти вони зможуть з урахуванням об’єму своїх складських приміщень близько 70 тисяч тонн зерна. Також агроформування району користуються послугами хлібоприймальних підприємств Нововодолазького, Коломацького, Краснокутського, Чутівського районів, керуючись при цьому вартістю послуг і реалізаційною ціною зернових. Так, зокрема, «Гутянський елеватор» пропонує нині такі закупівельні ціни: озимої пшениці третього і шостого класів - 2782 і 2753 гривні за тонну відповідно, ячменю - 2427, кукурудзи - 2738, соняшнику - 9000 гривень за тонну.

З початком жнив розпочнуться й виплати господарствами орендної плати власникам паїв. Минулого року вони здійснювалися з розрахунку в середньому 1070 гривень на 1 гектар ріллі. За оперативною інформацією господарств середній розмір орендної плати на даний час становить 1253 гривні на гектар - на 17 відсотків більше минулорічного.

До початку збиральної кампанії агрофомуванням слід провести весь комплекс підготовчих заходів з охорони праці, техніки безпеки жниварів, дотримання вимог пожежної безпеки. Організувати медичне забезпечення, харчування і місця для відпочинку працівників, підвезення питної води, а також технічне обслуговування й оперативний ремонт агрегатів у полі.

Фактично вже відкрили жнива на початку нинішнього тижня механізатори СТОВ «Лан». Тут першими вивели комбайни на поля гороху. За кілька днів, якщо не завадять дощі, плануємо розгорнути збирання хліба в усіх господарствах району.

М. РЕДЬКО,
начальник управління агропромислового розвитку райдержадміністрації.

Категорія: Сільське господарство | Переглядів: 267 | Додав: salal | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: