Головна » 2015 » Серпень » 15 » ЄВРОПА БІЛЯ НАШИХ ВІЙТЕНКІВ (№ 66 від 15 серпня 2015 року)
17:03
ЄВРОПА БІЛЯ НАШИХ ВІЙТЕНКІВ (№ 66 від 15 серпня 2015 року)

ЄВРОПА БІЛЯ НАШИХ ВІЙТЕНКІВ

   Коли запитати у валківчан про село Війтенки, напевне, не всі одразу зорієнтуються, де воно й знаходиться. А от у наукових колах, серед археологів, які за речовими джерелами вивчають історичне минуле людства, Війтенки, що на Валківщині, на території Баранівської сільської ради, добре знані завдяки історико-археологічній пам’ятці, що має неоціненне значення для усього світу. Таким відомим це село стало завдяки Германо-Слов’янській експедиції, започаткованій ще 2003 року. А вже перший повноцінний  польовий сезон 2004 року неоднозначно переконав у необхідності проведення тут широкомасштабних досліджень. Відтоді студенти історичного факультету Харківського  національного університету імені Каразіна  на чолі з керівником експедиції, науковцем зі світовим ім’ям професором Михайлом Любі­чевим кожне літо  проводять  у полях під Війтенками.
    За цей час у Германо-Слов’янської експедиції вже з’явилася власна стаціонарна польова база. А постійних учасників експедиції, як давніх друзів і знайомих, радо вітають місцеві жителі.
    Місце ж це справді унікальне.  Під шаром  землі метр за метром учені  вивчають залишки  поселення черняхівської культури. Причому, як стверджують археологи, такого великого і багатого  знахідками, якого на теренах Східної України досі не зустрічали.
    Як жили на цих землях у третьому-четвертому століттях нашої ери племена готів і гепідів, котрі, як вважається, були пращурами не лише німців, а й французів, італійців, іспанців, про все це вчені дізнаються, по крихтах збираючи речові свідчення  історії – різноманітний посуд та його уламки, фібули (засті­бки для одягу), фрагменти намиста, знаряддя праці, монети та інше. Матеріал, з якого все це виготовлялось, спосіб обробки, призначення тих чи інших речей, як окремі пазли, складаючись докупи,  дають можливість, наприклад, упевнено твердити, що тогочасні  германські племена займалися землеробством, гончарством, ткацтвом, бронзовим литвом, ковальством та іншими ремеслами,  вели жваву торгівлю, зналися на військовій справі.
   Неподалік від стародавнього поселення археологи віднайшли могильник (кладовище), який зараз теж активно  досліджується. Із близько  трьохсот  поховань, за припущеннями вчених розташованих тут,  уже  вивчено 209. У них, крім людських скелетів,  археологи знаходять чимало речей побутового вжитку, багато вцілілих. Тому й  ці розкопки додають чимало цікавих відомостей про життя, побут, ієрархічну структуру тогочасних племен і поповнюють перелік безцінних знахідок. Безцінних не в матеріальному аспекті, бо, наприклад, золотих речей тут практично не зустрічається, більше срібних, бронзових, а в суто  історичному й науковому.
    - Ми зараз багато говоримо про Європу, європейський вектор розвику України, а хіба ось тут, де жили предки нинішніх європейців, не є Європа? – розмірковує професор університету Михайло Любічев. І його самого, до речі, добре знають науковці європейських країн, та й самі приїздять до нас на Валківщину, щоб взяти участь у дослідженнях. У їх числі - співробітник Європейського відділу Німецького археологічного інституту Єрдмуде Шультце, яка працює спільно з українськими дослідниками з початку розкопок у 2004 році. Участь у дослідженні поселення черняхівської культури беруть також польські вчені. Результати  цієї спільної роботи неодноразово ставали  центром уваги міжнародних конференцій науковців.
     А що від тих розкопок валківчанам?  Підприємливі люди в Європі вже давно б на цьому заробляли хороші гроші, проводячи  захоплюючі екскурсії для туристів, у тому числі й іноземних. Ми ж поки що тільки вчимося отримувати  зиск від того, що дано нам природою, нашою історією. У планах Михайла Любічева вже є задумки щодо того, як цікаво і неординарно розповісти про ті таємниці історичного минулого, які зберігає валківська земля. А там, дивись, і міжнародні туристичні маршрути проляжуть через Війтенки. Де ще на початку нашої ери жили  племена, що мали вплив на формування культури народів ряду сучасних європейських країн.

 

 

На знімках: угорі - Е. Шультце, В. Войтенко та М. Любічев; знахідки цьогорічного археологічного сезону демонструє Ю. Білас;  внизу - артефакти історії, знайдені під Війтенками; одне з останніх досліджених поховань, де, крім людських решток, добре збереглися й побутові речі.

І. Терещенко.
Фото автора.

Категорія: Без категорії | Переглядів: 267 | Додав: salal | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: