Головна » 2015 » Липень » 7 » ЧОМУ НЕ ПОДІЯЛА АНКАРА? (№ 55 від 7 липня 2015 року)
07:01
ЧОМУ НЕ ПОДІЯЛА АНКАРА? (№ 55 від 7 липня 2015 року)

ЧОМУ НЕ ПОДІЯЛА АНКАРА?

“Обробила картоплю від колорадських жуків кількома засобами, і всі вони чомусь  виявилися малоефективними, навіть перевірена і раніше безвідмовна актара. Чи то препарати стали неякісні, чи жуки вже до них звикли... А що про це говорять спеціалісти?”

(Із дзвінка до редакції).

На прохання редакції ситуацію прокоментувала агроном із захисту  рослин з багаторічним досвідом В.О. Коденко:

- Можна назвати цілий  комплекс причин того, що хімзасоби від колорадських жуків не подіяли. І важко визначити одну  основну, не знаючи всіх обставин обробки городу. Можуть бути не витримані пропорції компонентів у приготуванні розчину. Буває, городники відміряють воду різними ємкостями, не точно, «на око», і в розчині її виявляється більше, ніж обумовлено інструкцією до препарату. Це позначається на якості розчину.

Ще одна причина малоефективності  препаратів – резистентність (звикання) до них шкідників. Максимально гарантований термін застосування більшості хімзасобів захисту рослин – 4 роки. Після цього в їх дії дуже вірогідні збої, бо  комахи до них звикають. А, приміром, та ж актара використовується в сільському господарстві вже більше десяти років.

До речі, про актару. З усіх засобів захисту картоплі, які пропонує ринок в останнє десятиліття, це  - один з найефективніших, оскільки він – препарат системної дії, стійкий до сонця, до нього в жуків не виробляється звикання. Принаймні так характеризують актару її виробники. В цьому сезоні мені  доводилося чути нарікання городників – мовляв, актара поді­яла не відразу, жуки попадали  тільки на другий день. Та не всі знають механізм її дії. Через 2 години після обробки  картоплі жуки припиняють харчуватися, але ще продовжують сидіти на рослинах. Триматися на листі, вже не харчуючись, вони можуть до восьми годин після обробки й опадають на землю наступного дня.

Хоча не можна виключати й неякісну продукцію – цього сезону як ніколи багато підробок засобів проти  шкідників. При цьому реалізатори  можуть і самі не знати про те, що продають фальсифікат. Від підробок нині не застрахований ніхто, і навіть придбання в надійних, перевірених  торгових точках не може гарантувати  стовідсоткової якості засобу, так само, як і його висока ціна.

На дію хімзасобів дуже впливає погода. Майже місяць у нас утримувалася спека, а під дією високих температур препарати  розкладаються швидше, період їх дії скорочується. Навіть у стійкої до ультрафіолету актари в спеку концентрація зменшується, і вона втрачає ефективність.

Крім того, нинішня весна видалася затяжною і холодною. Тому період виходу жуків з місць зимівлі був нерівномірний і розтягнутий  у часі. Відповідно недружною була і яйцекладка. Якщо  раніше можна було чітко  розмежувати періоди яйцекладки, відродження личинок і визначитися, коли  проводити обприскування, щоб воно стало якомога ефективнішим, то цього літа жуки відкладають яйця і ї їх потомство з’являється практично постійно, починаючи з появи сходів картоплі. От і виходить, що на зміну знищеним жукам негайно з’являються нові, й обробку доводиться повторювати.

У цій ситуації важко порадити щось дієве, бо ряд факторів, зокрема погодній, від нас не залежать. Та й підробку  візуально не розпізнаєш. Важливо проводити  обприскування у вечірній час, коли спаде спека (і при цьому не забувати  про техніку безпеки).

Дехто з городників намагається збирати жуків вручну. Хтось звертається до народних засобів. Ось деякі з них. Стебла  деревію з листям і квітами (300 г сухих або 2,5 кг свіжих) подрібнити, залити 10 л води, кип’ятити півгодини. Після  вистигання процідити. Перед використанням збовтати і додати  на 10 л рідини 20г господарського мила. Можна провести  обробку настоєм кореневища оману (девясил): подрібнити 100 г сухого коріння, залити крутим  окропом, щільно закрити і залишити на кілька хвилин. Охолодити, долити  води до 10 л і обприскати кущі картоплі. Першу обробку проводять, коли бадилля картоплі виросте до 12-15 см, дві наступні – впродовж літа. Ефективне також ранкове обсипання  посадок просіяним деревним попелом. Повторювати через кожні 3-4 дні. Можна розсипати попіл восени по всьому городу, і більшість жуків зійде геть. Деякі городники  обробляють  заселені жуками кущі розчином березового дьогтю – 100 г на відро води.

Але потрібно пам’ятати, що й народні засоби – не панацея, їх ефективність – 30-40 відсотків. Єдина їх перевага перед хімречовинами – екологічність і те, що їх приготування практично не потребує фінансових затрат.

Переглядів: 362 | Додав: salal | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: