Головна » 2017 » Січень » 18 » 5 ВІДСОТКІВ РЕНТИ ЗАЛИШАТИМУТЬСЯ НА МІСЦЯХ (№ 4 від 14 січня 2017 року)
16:42
5 ВІДСОТКІВ РЕНТИ ЗАЛИШАТИМУТЬСЯ НА МІСЦЯХ (№ 4 від 14 січня 2017 року)

5 ВІДСОТКІВ РЕНТИ
ЗАЛИШАТИМУТЬСЯ НА МІСЦЯХ

20 грудня 2016 року для розвитку місцевого самоврядування України та місцевих територіальних громад, особливо тих, де ведеться активний видобуток нафти та природного газу, сталася історична подія. Саме в цей день 259 народних депутатів проголосували за Законопроект № 3038 «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України (щодо упорядкування системи надходження та використання коштів із рентної плати за користування надрами для видобування нафти, природного газу та газового конденсату)», ініціатором та співавтором якого є наш земляк, народний депутат України – Олександр Біловол.

Цей закон, який набирає чинності з 1 січня 2018 року, дозволить встановити справедливий розподіл рентної плати від видобування вищевказаних корисних копалин і, як наслідок, сприятиме надходженню додаткових коштів до місцевих, районних та обласних бюджетів нашої держави. 
Як повідомив народний депутат України Олександр Біловол, рента від видобутку вуглеводнів розподілятиметься наступним чином: 2% від рентної плати пропонується перераховувати в обласний бюджет, 2% – до районного бюджету і 1% – у бюджет населеного пункту за місцем видобутку. Також, якщо на території району створена об’єднана громада та населений пункт знаходиться саме в ній, то 3% пропонується віддавати до бюджету цієї громади. Таким чином, Верховна Рада передала 5% від рентної плати з видобутку нафти і газу в місцеві бюджети різних рівнів, інші 95% залишивши загальному фонду державного бюджету України.
Ще до того, як Верховна Рада України прийняла Законопроект № 3038, його активно підтримували всі районні ради Харківського регіону, які намагалися в такий спосіб прискорити прийняття цього важливого для місцевих територіальних громад закону.
Депутати Валківської районної ради також підтримали законодавчі ініціативи автора законопроекту – народного депутата України О.М. Біловола – у відповідному зверненні до Верховної Ради.
У цьому зверненні, зокрема, зазначається: « Валківський район Харківської області надзвичайно багатий на вуглеводні, тому лише на його території із 13 родовищ ведуть активний видобуток нафти й газу 6 ліцензованих нафтогазових компаній, що дозволяє суттєво скоротити залежність держави від імпортних енергоносіїв.
Щорічно ці компанії перераховують до держбюджету понад 1 мільярд гривень рентної плати, проте це – несправедливо стосовно здоров’я людей, котрі проживають поруч із ділянками активного видобутку нафти й газу. Але найважливіше, що всі ці компанії не зареєстровані на території району і наповнюють бюджети інших районів та областей.»
«У результаті інтенсивного здійснення на Валківщині видобутку вуглеводнів різко погіршується екологічний стан навколишнього природного середовища на значних територіях, руйнується місцева інфраструктура, виникають додаткові суттєві загрози життю й здоров’ю місцевих мешканців, на території яких здійснюється такий видобуток, обмежується обсяг придатних територій для ведення сільськогосподарської діяльності», – розповів народний депутат України Олександр Біловол, зауваживши, що норма бюджетного законодавства й розподілу фінансів, за якої 100 % рентної плати за користування надрами зараховується до загального фонду державного бюджету, «нівелює засади справедливого розподілу коштів між бюджетами різних рівнів, не дозволяє забезпечити здійснення належних заходів щодо покращення екологічної та соціально-економічної ситуації, стану доріг, об’єктів життєво важливої соціальної інфраструктури на територіях, де здійснюється видобуток вуглеводнів».
Ремонт зруйнованих місцевих доріг, інфраструктурні та екологічні проекти, широке використання альтернативних джерел енергії та технологій енергозбереження,  відновлення водопостачання населених пунктів – усе це стане реально можливим на місцевих рівнях завдяки цьому затвердженому закону.
«Ухвалення законопроекту допоможе створити вкрай важливий інструмент для децентралізації, а саме – надати громадам додаткові кошти до місцевих бюджетів. Рента з видобутку нафти і газу в регіонах країни повинна бути справедливо розподілена між державою та місцевими бюджетами. Тільки тоді можна говорити про ефективну економічну децентралізацію. Зараз місцеві бюджети всіх рівнів не мають з нафтогазового промислу ні копійки. Вся рента йде в державну казну. Мені ця проблема дуже відома, адже я – з Харківщини, і ми знаємо, як там видобуваються ці природні копалини, але найголов­ніше – жоден відсоток від цього видобутку не надходить на потреби територіальних громад та потреби цього регіону. Ми сьогодні бачимо, до якого стану доведені дороги в регіоні, де видобуваються нафта й газ. Бачимо, як псується вода в колодязях, яку п’ють наші люди. Ми бачимо, як псується повітря, яким дихають люди. Тому головне зараз – вирішити цю проблему», – пояснив Олександр Біловол.
У перспективі цей закон сприятиме соціально-економічному розвитку регіонів та районів нашої батьківщини, на території яких здійснюється видобуток нафти, природного газу і газового конденсату – за рахунок надходження коштів з рентної плати. Крім того, він надасть органам місцевого самоврядування додаткові фінансові можливості не тільки проводити невідкладний капітальний або поточний ремонт зруйнованих доріг місцевого значення, покращувати водозабезпечення населених пунктів, забезпечувати їх екологічну безпеку, а й також нарощувати видобуток вуглеводнів.
«Для нас дуже важливий цей законопроект», – зазначив народний депутат України О.М. Біловол.
На важливості Законопроекту № 3038 наголошують і керівники Харківської області – голова обласної державної адміністрації Юлія Світлична та голова Харківської обласної ради Сергій Чернов: «У Харківській області видобувається 40% природного газу в Україні. 750 млн. грн., які ми зможемо отримати, дозволять направити додаткові кошти на інфраструктурні проекти, ремонт шкіл, лікарень, доріг, соціальні програми, вирішення екологічних проблем. Закон вступить в силу тільки через рік, але ми, звичайно, будемо сподіватися, що колеги у Верховній Раді доб’ються того, щоб він почав працювати вже у 2017 році. Рента з видобутку нафти і газу повинна бути справедливо розподілена між державою і місцевими бюджетами».
Стаття 13 Конституції України проголошує, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони, є об’є­ктами права власності Українського народу. На жаль, довгі роки незалежності наш народ просто спостерігав за тим, як видобуваються його природні ресурси та який негативний вплив це чинить на екологічний стан усієї держави. Сподіваємося, що прийнятий 20 грудня 2016 року Закон наблизить природні ресурси до народу, сприяючи справедливому розподілу коштів від рентної плати за користування ними, а також забезпечить процес децентралізації влади шляхом надання місцевим громадам більших фінансових можливостей.

За інформацією прес-служби народного депутата України О.М. БІЛОВОЛА.

Переглядів: 398 | Додав: salal | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: