Головна » 2015 » Червень » 27 » КРАПЛЯ КОВ'ЯГ У ДЗЕРКАЛЬНОМУ СТРУМЕНІ (№ 52/53 від 27 червня 2015 року)
17:00
КРАПЛЯ КОВ'ЯГ У ДЗЕРКАЛЬНОМУ СТРУМЕНІ (№ 52/53 від 27 червня 2015 року)

КРАПЛЯ КОВ'ЯГ 
У ДЗЕРКАЛЬНОМУ СТРУМЕНІ

Одним із найкрасивіших символів Харкова, який люблять і харків’яни, і гості слобожанської столиці, справедливо називають Дзеркальний струмінь. Знаходиться він у самісінькому центрі міста, навпроти оперного театру. До створення цього «ажурного дива» був причетний наш земляк, архітектор Віктор Іванович Корж, який народився у 1912 році в селищі Ков’яги.

Місце, де розташований «Дзеркальний струмінь», має багату історію. До 1930 року тут знаходилася Мироносицька церква, потім - тролейбусний парк. Одного разу до Харкова завітав Микита Хрущов. Тролейбусний парк із вікна кабінету тодішнього голови обкому партії Віктора Чураєва справив на нього неприємне враження. Зреагувавши на зауваження першого секретаря ЦК Компартії України, місцева влада вирішила розпочати будівництво скверу з фонтаном.

Харківська легенда розповідає, що Дзеркальний струмінь Віктор Чураєв подарував своїй коханій - вчительці Валентині, відтворивши у Харкові її улюблене місце відпочинку - кисловодську альтанку «Храм повітря». Розробку проекту майбут­нього Дзеркального струменя в першу післявоєнну весну 1946 року доручили нашому земляку, молодому архітектору Віктору Коржу, який щойно переїхав до Харкова з Уралу. Для вивчення секрету перлини дореволюційної курортної Росії - кисловодського скляного струменя - його було відряджено до Кисловодська. У Харкові Віктор Іванович спроектував такий же, додавши до нього свою родзинку - вежу, завдяки якій споруда нагадувала каплицю.

Зведення Дзеркального струменя велося методом народного будівництва. Його відкриття у 1947 році було приурочено до Дня Перемоги.

Проект «Дзеркальний струмінь» став успішним стартом у кар’єрі Віктора Коржа. Враховуючи його значні досягнення на архітектурній ниві, у 1950 році наш земляк був прийнятий до Спілки архітекторів СРСР.

Вісім років Віктор Іванович обіймав посаду головного архітектора Харківської області. Потім викладав на кафедрі планування й благоустрою міст Харківського інституту комунального будівництва (нині - Харківський національний університет міського господарства ім. О.М. Бекетова), мав наукове звання доцента.

Доля відміряла нашому земляку недовгий вік - усього 65 років. Як зазначив харківський архітектор Андрій Сагайдаченко, «позначилася відповідальна та напружена архітектурна діяль­ність, якій він присвятив усе своє життя».

У 2009 році Дзеркальний струмінь як архітектурний символ міста увійшов до семи чудес Харкова. Тоді ж його скульптурну мініатюру під склом із зазначенням прізвища нашого видатного земляка встановили на площі Архітекторів поруч з іншими «чудесами».

Сьогодні ніхто з харків’ян та гостей міста не уявляє Першої столиці без Дзеркального струменя. А ми пишаємося тим, що в ньому є краплинка рідної землі, яка виплекала нашого талановитого земляка Віктора Коржа.

Т. ЛАБАЗОВА,
науковий  співробітник Валківського краєзнавчого музею.

На знімках: В. І. Корж; Дзеркальний струмінь у Харкові.

Переглядів: 317 | Додав: salal | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: