Стаття із газети "Сільські новини" №81 від 05.10.2010 р.

 

ГАЗЕТА НА ПОРОЗІ ВІКОВОГО ЮВІЛЕЮ

На першій сторінці нашого районного часопису "Сільські новини" значиться дата його заснування - 2 листопада 1930 року.

Однак, співставивши матеріали, зібрані свого часу валківським краєзнавцем Миколою Желєзняком та іншими дослідниками нашого краю, можна припустити, що насправді районна газета є старшою на ціле десятиліття.

Навесні 1920 року, коли на Валківщині було остаточно утверджено радянську владу, її друкованим рупором стала повітова газета «Вісті - Известия Валковского ревкома». Згодом назва місцевої газети кілька разів змінювалася, її регулярні випуски переривалися - спершу громадянською війною та розрухою (1924-1929), потім Великою Вітчизняною війною (1941-1943). Але газета вистояла, пережила всі незгоди й дожила до наших днів.

Ось як описує народження валківської районки у своїй публікації «З історії районного часопису» М.М. Желєзняк: «Знайшлися ентузіасти, зусиллями яких із травня 1920 року почала видаватися газета «Вісті - Известия Валковского ревкома». Ця газета виходила до серпня 1920 року... Потім за рішенням третього повітового з'їзду рад вона перетворилася у друкований орган повітового виконкому і почала виходити під назвою «Вісті -Известия Валковского уездного исполкома». Першим редактором газети призначили одного із керівників повітового ВКП(б)У Юлія Абрамовича Вахтеля.

Ще раніше, з 14 квітня 1920 року, зазначає М.М. Желєзняк, на Валківщині почала виходити більшовицька друкована «Стінна селянська газета». У вересні 1920 року зазначене видання злилося із «Вістями - Известиями» і з'явилася газета під назвою - "Незаможний селянин". Редактором її у 1921-1923 роках був син місцевого шапошника Іван Дем'янович Шевченко, котрий повернувся до Валок, щоб підтримати свою велику сім'ю після смерті батька, полишивши Харківський технологічний інститут.

Після адміністративної реформи 1923 року, коли замість повітів були утворені райони, обком партії відрядив І.Д. Шевченка піднімати культуру в Охтирці, а Валки залишилися не тільки без редактора, а й без газети. До 1930 року валківчани змушені були вдовольнятися інформацією, отриманою із обласних газет «Харківський пролетар» та «Селянин», кореспондентом яких був той же Іван Шевченко.

2 листопада 1930 року у Валках вийшов перший номер газети «Колективна думка» - друкований орган райкому партії та райвиконкому. Ії редактором спершу був якийсь Г. Карамушка, а згодом - Я. Тучинський.

1 травня 1932 року районка змінює назву на «Соціалістичний штурм», а з 1934-го починає виходити під назвою «Більшовик Валківщини». У 1934-1937 роках її редакцію очолював Микола Григорович Лерман, котрий став жертвою політичних репресій, а після його арешту й до початку війни - Андрій Миронович Овсянников.

Через кілька днів після звільнення Валок від німецьких окупантів - у вересні 1943 року «Більшовик Валківщини» відновив свої регулярні випуски. Першим післявоєнним редактором газети стала дипломована журналістка тридцятип'ятилітня Євдокія Василівна Дар'єнко, яку після року успішної праці у Валках було відряджено на роботу до Молдавії.

Після від'їзду Є.Д. Дар'єнко керівником редакційного колективу призначили співробітника райкому партії Володимира Олександровича Кудіша, який до цього працював учителем у селі Шарівці.

У зв'язку із перейменуванням Всеросійської комуністичної партії (більшовиків) у Комуністичну партію Радянського Союзу змінила назву і районна газета: з 1952 року вона стала «Колгоспником Валківщини».

У 1962-1965 роках, пристосовуючись до реформ М.С. Хрущова, газета на деякий час стає міжрайонною і знову змінює назву, яка збереглася й дотепер - «Сільські новини».

Близько трьох десятиліть редакцію очолював талановитий публіцист і літератор Микола Андрійович Осадчий, удостоєний за свою плідну і тривалу роботу почесного звання «Заслужений журналіст України».

У 1991 році, після проголошення незалежності України, наша районна газета перетворюється у громадсько-політичне видання, засновником якої стає спершу тільки районна рада, а згодом - ще й районна державна адміністрація. За два роки до часу отримання газетою теперішнього статусу її редактором стала друга жінка-журналіст Валентина Іванівна Романенко.

Нині єдине в районі періодичне видання живе в очікуванні чергової реформи преси, яка, можливо, зумовить і появу нової назви.

Побажаймо ж нашій районці вдячних і відданих прихильників, аби з їх підтримкою не загубилася вона у неспокійному морі вітчизняної преси, успішно зустріла свій віковий ювілей.

Т. ПОЛІЩУК, 
директор Валківського краєзнавчого музею.